Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Zabawy z piłką

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Zabawy z piłką antycznych Rzymian
Zabawy z piłką antycznych Rzymian

W większości ludzie mówiąc o zabawach i rozrywkach Rzymian zwracają uwagę m.in. na walki gladiatorów, biblioteki, teatr etc. nie zagłębiając się jednak głębiej w tą tematykę. Wymienione powyżej rozrywki miały bez wątpienia ogromną wartość dla starożytnych Rzymian, jednakże odbywały się one raz na jakiś czas. Zatem jak wypełniali oni ten czas oczekiwania?

Niektórzy mówią, iż dla Rzymian najważniejszą czynnością w życiu była labor – praca, nie mieli oni zatem wiele czasu dla siebie. Nie jest to jednak prawdą. Rzymianie w przeróżny sposób umilali sobie ten (nieraz jakże długi) okres oczekiwania. Począwszy od zabaw dziecięcych (tj. w dzisiejszych czasach) w chowanego, a skończywszy na… grze w piłkę. Tak jest!

Do podstawowych zabaw, rozrywek dnia powszedniego, społeczeństwa rzymskiego należała również gra w piłkę (z łac. pilus „włos”), która była bardzo różnorodna, co przekłada się na ogromną ilość specjalistycznych terminów w tym m.in.:

  • aporraksis – zwycięzcą tej gry zostawał zawodnik, który potrafił odbijać piłkę jedną ręką największą ilość razy spośród uczestników gry;
  • episkyros – gra polegała na przerzucaniu piłki ponad głowami zawodników drużyny przeciwnej w taki sposób, by zmusić ją do cofnięcia się i przekroczenia linii końcowej wyznaczonego placu gry, na początku gry piłkę ustawiano na środku, a zawodnicy będący na krańcowych liniach boiska musieli ją jak najszybciej pochwycić i wykonać rzut;
  • ephetinda – polega na zwodzeniu przeciwników, symulowaniu rzutu, który jest kierowany do innej osoby;
  • phaininda (harpastum będący najbardziej popularną odmianą gry w piłkę) – gra, w której dwaj (lub więcej) gracze starają się wydrzeć piłkę również dwóm przeciwnikom, podającym sobie nawzajem;
  • trigon – polega na wzajemnym odbijaniu piłki między trzema zawodnikami;
  • urania – gra polegająca na podrzucaniu piłki wysoko w górę tak, aby utrudnić graczom jej uchwycenie.

W całym antyku był to najbardziej demokratyczny rodzaj gry. Nawet największy po Hipokratesie lekarz antyku – Galen nazwał ją „szczęśliwym towarzyszem ludzi”. Wszyscy uprawiali ten sport niezależnie od stanu społecznego. Grywały w piłkę dzieci i dorośli, silni i słabi, bogaci i biedni, kobiety i mężczyźni, wolni i niewolnicy, intelektualiści i słabo wykształceni.

Z powyższych przykładów jasno wynika, iż gry w piłkę stanowiły niejako (podobnie jak współcześnie) codzienność dla Rzymian. Nie był to być może tj. współcześnie „sport narodowy” dla Rzymian (takowym sportem można nazwać walki gladiatorów) jednakże wskazuje to na pomysłowość Rzymian, którzy wiele wieków przed rozpowszechnieniem się na świecie gry w „football” wpadli na taki pomysł.

Autor: Adam Zawojak
Źródła wykorzystane
  • Dariusz Słapek. Sport i widowiska w świecie antycznym: kompendium, Warszawa 2010

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów