Rzymski teatr w Pietravairano
Cudowny rzymski teatr w Pietravairano, w Kampanii, w środkowej Italii. Na szczycie zbocza znajdowała się świątynia. Obiekt poddany został niedawno renowacji.
Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.
Świat starożytnych Rzymian obfitował w szereg niesamowitych ciekawostek i informacji. Źródłem wiedzy o życiu ówczesnych Rzymian są głównie dzieła pozostawione nam przez pisarzy i dziejopisarzy. Rzymianie pozostawili po sobie mnóstwo dziwnych informacji i faktów, w które naprawdę czasami ciężko uwierzyć.
Zachęcam do podsyłania mi swoich propozycji oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.
Cudowny rzymski teatr w Pietravairano, w Kampanii, w środkowej Italii. Na szczycie zbocza znajdowała się świątynia. Obiekt poddany został niedawno renowacji.
Insula Ara Coeli w Rzymie. Zdjęcia zrobione zostały z poziomu współczesnego chodnika; pod ziemią jest zagłębiony wysoki parter i antresola. Zdjęcia świetnie ukazują, jak na przestrzeni wieków, podniósł się poziom gruntu.
Pozostałości po rzymskich łaźniach publicznych w serbskim mieście Čačak. Łaźnie posiadały kilka pomieszczeń, baseny z ciepłą i zimną wodą oraz hypocaustum – system ogrzewania podłogowego i ściennego.
Rzymski akwedukt w Zaghwanie (Tunezja), który wybudowany został za panowania cesarza Hadriana (117-138 n.e.), aby dostarczać wodę z góry Djebel Zaghouan do Kartaginy. Był to jeden z najdłuższych akweduktów zbudowanych, przez antycznych Rzymian – dostarczał wodę na odległości 132 km.
Pozostałości rzymskiego amfiteatru w antycznym mieście Viminacium, niedaleko Kostolac w Serbii. Obiekt został częściowo zrekonstruowany bazując na odkryciach archeologów. Naukowcy odbudowali drewniane trybuny w północno-wschodniej części budowli oraz wschodnią bramę.
Świątynie rzymskie w Subajtili (środkowa Tunezja), które poświęcone były „triadzie kapitolińskiej” (Jowiszowi, Minerwie, Junonie). Obiekty postawiono obok siebie i datowane są na II wiek n.e.
Pozostałości ziemne po rzymskim forcie w Risingham (północna Anglia), który w czasach rzymskich nosił nazwę Habitancum. Miał ona na celu obronę przejścia przez rzekę Rede. Powstał w około 139 roku n.e. i opuszczony został w IV wieku n.e. Obiekt mógł pomieścić oddział do 1000 ludzi.
Rotunda antyczna w Salonikach w Grecji, zbudowana w 306 roku n.e. na polecenie cesarza Galeriusza, który pełnił funkcję cezara przy Dioklecjanie na wschodzie. W jego domenie były zwłaszcza tereny Bałkanów.
Pozostałości świątyni Trajana (tzw. Trajaneum) w Pergamonie (zachodnia Turcja) są jedynymi zachowanymi ruinami rzymskimi w mieście. Obiekt znajduje się na Górnym Akropolu. Odkrycia świątyni dokonano pod koniec XIX wieku.
Rzymski teatr w Side (południowa Turcja), który powstał w II wieku n.e. i był w stanie pomieścić 15 tysięcy widzów.