Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ciekawostki starożytnego Rzymu (Zabytki)

Świat starożytnych Rzymian obfitował w szereg niesamowitych ciekawostek i informacji. Źródłem wiedzy o życiu ówczesnych Rzymian są głównie dzieła pozostawione nam przez pisarzy i dziejopisarzy. Rzymianie pozostawili po sobie mnóstwo dziwnych informacji i faktów, w które naprawdę czasami ciężko uwierzyć.

Zachęcam do podsyłania mi swoich propozycji oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.

Cramond Fort

Cramond Fort to pozostałości po jednym z nielicznych kamiennych rzymskich fortów na Wale Antonina. Położony jest w północno-zachodniej dzielnicy Edynburga, nieopodal rzeki Almond River, w bliskiej odległości zatoki Firth of Forth (Morze Północne).

Fundamenty stajni w Cramond Fort

Rzymski ołtarz Carrick Stone

Rzymski ołtarz, nazywany obecnie Carrick Stone, który znajduje się w Szkocji. Obiekt datowany jest na na lata 60-te II wieku n.e. Znajduje się w połowie drogi, pomiędzy Glasgow a Falkirk, w pobliżu wału Antoninusa.

Rzymski ołtarz Carrick Stone

Świątynia Jowisza w Heliopolis

Bogaty dobytek architektoniczny starożytnych rzymian znajduje odzwierciedlenie na całym terenie dawnego imperium. Największa kiedykolwiek zbudowana świątynia rzymska znajduje się na terenie dzisiejszego Libanu, w dolinie Bekaa – jest to świątynia Jowisza w Heliopolis (dzisiejszy Baalbek)

Sześć kolumn pozostałych ze świątyni Jowisza

Niezwykle przydatne materiały przed wizytą w Pompejach, Oplontis, Boscoreale czy Stabiae

Odwiedzając Pompeje, Oplontis, Boscoreale czy Stabiae warto wyposażyć się wcześniej w odpowiednie materiały. Na stronie Parku Archeologicznego Pompeje (http://pompeiisites.org) znajdziemy mapy i pomocne materiały, które możemy przed wizytą wydrukować, a które będą nieocenioną pomocą w trakcie zwiedzania. Warto nadmienić, że materiały są regularnie aktualizowane.

Mapa Pompejów autorstwa Parku Archeologicznego Pompeje

Akwedukt Delikkemer

Zachowane pozostałości po akwedukcie rzymskim w antycznym nadmorskim mieście Patara (południowo-zachodnia Turcja). Wodociąg określany jest także jako akwedukt Delikkemer.

Akwedukt Delikkemer

Rzymski most w Meridzie

Zachowany rzymski most (Puente Romano) w Meridzie, nad rzeką Guadiana, w Hiszpanii. Obiekt został zbudowany w I wieku n.e., został zbudowany nad rzeką Guadiana w I wieku. W ciągu kolejnych wieków był przebudowywany lub odrestaurowywany; zachował jednak swój pierwotny wygląd. Most po dziś dzień wykorzystywany jest przez pieszych.

Rzymski most w Meridzie

Świątynia Mitry w Garni

Odrestaurowaną świątynię rzymską z kolumnadą w stylu jońskim można podziwiać w miejscowości Garni na wschód od Erywania, stolicy Armenii. Jest to jedyna tego typu budowla na terenie Armenii i całego dawnego Związku Radzieckiego i najwyżej położona ze wszystkich znanych świątyń rzymskich (1396 m n.p.m.).

Świątynia w Garni wraz z przyległymi ruinami

Droga rzymska Via Traiana w Egnatia

Droga rzymska Via Traiana. Zdjęcie wykonane w na terenie antycznego miasta Egnatia, w południowym wschodzie Italii. Droga powstała za rządów cesarza Trajana w 109 roku n.e. i miała na celu skrócenie drogi między Brundyzjum (Brundisium), a Benewent (Beneventum). Strabon przekazuje, że nowa droga pozwalała skrócić drogę między miastami o dzień.

Droga rzymska Via Traiana w Egnatia

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów