Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ciekawostki starożytnego Rzymu (Zabytki)

Świat starożytnych Rzymian obfitował w szereg niesamowitych ciekawostek i informacji. Źródłem wiedzy o życiu ówczesnych Rzymian są głównie dzieła pozostawione nam przez pisarzy i dziejopisarzy. Rzymianie pozostawili po sobie mnóstwo dziwnych informacji i faktów, w które naprawdę czasami ciężko uwierzyć.

Zachęcam do podsyłania mi swoich propozycji oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.

Porta Principalis Dextra w Eboracum

Rzymska brama porta Principalis Dextra w Eboracum (obecny York w Anglii), ulokowana na prawo od kwater dowództwa (praetorium). W czasach rzymskich na obecnych terenach miasta znajdował się obóz rzymski. Obecnie w tym miejscu znajduje się też pub „Lamb and lion inn”.

Odnowiona świątynia poświęcona Mitrze

Odnowioną świątynię poświęconą Mitrze można od roku 2018 podziwiać w Parku Archeologicznym Aquincum w dzielnicy Óbuda w Budapeszcie. Odrestaurowana budowla została otwarta po raz pierwszy w dniu przesilenia letniego, a autor miał okazję być pierwszym zwiedzającym w tym miejscu.

Antyczny teatr w Syrakuzach

Antyczny teatr w Syrakuzach na Sycylii. Teatr został zbudowany na zboczu wzgórza Temenita. Obiekt ma wymiary 138,6 m średnicy i jest jednym z największych tego typu na świecie.

Dom Aufidii Valentilli

W lutym 2020 miałem ogromną przyjemność wejścia do jednego z zamkniętych obiektów, które na co dzień nie są udostępniane turystom. O czym mowa? O domus należącej niejakiej Aufidii Valentilli.

Rzymskie miasto Viriconium Cornoviorum

Viriconium Cornoviorum (obecne Wroxeter w zachodniej Anglii) założone zostało jako rzymski fort (castrum) w połowie I wieku n.e., które było bazą wypadową dla legionu XIV Gemina, prowadzącego inwazję w Walii. Miasto rozwinęło się pod koniec I wieku i stało się czwartym co do wielkości miastem w rzymskiej Brytanii.

Insula Ara Coeli – różnica poziomów

Insula Ara Coeli w Rzymie. Zdjęcia zrobione zostały z poziomu współczesnego chodnika; pod ziemią jest zagłębiony wysoki parter i antresola. Zdjęcia świetnie ukazują, jak na przestrzeni wieków, podniósł się poziom gruntu.

Łaźnie rzymskie w Serbii

Pozostałości po rzymskich łaźniach publicznych w serbskim mieście Čačak. Łaźnie posiadały kilka pomieszczeń, baseny z ciepłą i zimną wodą oraz hypocaustum – system ogrzewania podłogowego i ściennego.

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów