Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ciekawostki starożytnego Rzymu (Zabytki)

Świat starożytnych Rzymian obfitował w szereg niesamowitych ciekawostek i informacji. Źródłem wiedzy o życiu ówczesnych Rzymian są głównie dzieła pozostawione nam przez pisarzy i dziejopisarzy. Rzymianie pozostawili po sobie mnóstwo dziwnych informacji i faktów, w które naprawdę czasami ciężko uwierzyć.

Zachęcam do podsyłania mi swoich propozycji oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.

Insula Ara Coeli – różnica poziomów

Insula Ara Coeli w Rzymie. Zdjęcia zrobione zostały z poziomu współczesnego chodnika; pod ziemią jest zagłębiony wysoki parter i antresola. Zdjęcia świetnie ukazują, jak na przestrzeni wieków, podniósł się poziom gruntu.

Łaźnie rzymskie w Serbii

Pozostałości po rzymskich łaźniach publicznych w serbskim mieście Čačak. Łaźnie posiadały kilka pomieszczeń, baseny z ciepłą i zimną wodą oraz hypocaustum – system ogrzewania podłogowego i ściennego.

Pozostałości rzymskiego amfiteatru w Serbii

Pozostałości rzymskiego amfiteatru w antycznym mieście Viminacium, niedaleko Kostolac w Serbii. Obiekt został częściowo zrekonstruowany bazując na odkryciach archeologów. Naukowcy odbudowali drewniane trybuny w północno-wschodniej części budowli oraz wschodnią bramę.

Świątynie rzymskie w Subajtili

Świątynie rzymskie w Subajtili (środkowa Tunezja), które poświęcone były „triadzie kapitolińskiej” (Jowiszowi, Minerwie, Junonie). Obiekty postawiono obok siebie i datowane są na II wiek n.e.

Rzymski fort w Risingham

Pozostałości ziemne po rzymskim forcie w Risingham (północna Anglia), który w czasach rzymskich nosił nazwę Habitancum. Miał ona na celu obronę przejścia przez rzekę Rede. Powstał w około 139 roku n.e. i opuszczony został w IV wieku n.e. Obiekt mógł pomieścić oddział do 1000 ludzi.

Świątynia Trajana w Pergamonie

Pozostałości świątyni Trajana (tzw. Trajaneum) w Pergamonie (zachodnia Turcja) są jedynymi zachowanymi ruinami rzymskimi w mieście. Obiekt znajduje się na Górnym Akropolu. Odkrycia świątyni dokonano pod koniec XIX wieku.

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów