Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Zachowany rzymski but ze Szkocji

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Zachowany rzymski but ze Szkocji
Zachowany rzymski but ze Szkocji

Zachowany rzymski but, znaleziony na terenie rzymskiego fortu Bar Hill (będącego częścią muru Antoninusa), na południu Szkocji. Artefakt można obejrzeć w The Hunterian w Glasgow (Szkocja).

Zwykle rzymskie sandały (caligae) wojskowe miały grubą, nabijaną gwoździami podeszwę, składającą się z kilku warstw skóry kozy, owcy, krowy lub woła. Wydaje mi się że tutaj mamy do czynienia z cywilną wersją bardziej zakrywającą stopę. Czarna skóra osiągnięta została zapewne za sprawą barwnika sutorium atramentum, zawierającego siarczan miedzi. Wydaje mi się, że sandał mógł być noszony przez osobę bardziej majętną.

Nadmienić należy, że buty noszono zwykle w naturalnym kolorze skóry; jednak osoby które było na to stać miały buty farbowane. Można było osiągnąć kolory: czerwone, żółte, białe, złote, fioletowe. Skórę impregnowano swego rodzaju płynem z kory drzew, solami mineralnymi i innymi.

W zimniejszych klimatach (np. Brytania) na stopę zakładano także formę skarpet, aby chronić przed zimnem. Sandały przytwierdzano do stóp rzemieniami pokrywającymi podbicie i dolną część nogi. Były też wersje sandałów, które miały dodatkowo skórzane lub metalowe cholewki okrywające w całości goleń.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów