Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Zaćma oczu w czasach Rzymian

Zaćma oczu w czasach Rzymian
Zaćma oczu w czasach Rzymian

Zaćma oczu, choroba prowadząca do ślepoty leczona była już w antycznym Rzymie. W 29 roku n.e. w De Medicinae, w dziele rzymskiego encyklopedysty Aulusa Korneliusza Celsusa można znaleźć sposób leczenia tego schorzenia. Mamy też dowody na przeprowadzone za Rzymian liczne operacje na gałce ocznej.

Jak się okazuje Rzymianie posiadali bardzo dużą wiedzę o budowie gałki ocznej, co udowadniają właśnie zapiski Celsusa. Po zabiegu medyk zaleca zrobienie okładu z miękkiej wełny nasiąkniętej białkiem z jajka.

Źródła wykorzystane
  • Celsus, De Medicinae VII
  • Judah Ivy, Celsus on Cataracts

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów