Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Zapowiedź losu Kasjusza Parmensisa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Zdjęcie legionisty
Zdjęcie legionisty

Antyczne teksty źródłowe bardzo często przekazują historie, w których tragiczne wydarzenia dla bohaterów zwiastowane były wcześniej różnymi dziwnymi wydarzeniami. Waleriusz Maksymus przedstawia nam historię niejakiego Kasjusza Parmensisa, jednego z zabójców Juliusza Cezara w idy marcowe 44 roku p.n.e.

Kasjusz Parmensis pochodził z szanowanej rodziny rzymskiej, która odegrała ważną rolę przy założeniu miasta Parma w II wieku p.n.e. Jako zwolennik optymatów poparł spiskowców na życie Cezara i wziął w nim czynny udział. Następnie walczył po stronie Brutusa i Kasjusza, po klęsce których dołączył do Sekstusa Pompejusza na Sycylii. Kasjusz nierzadko drwił z Oktawiana, któremu zarzucał że imię Cezara otrzymał z racji na jego homoseksualne relacje z później adoptowanym ojcem. Finalnie Kasjusz nie widząc już żadnej realnej przeciwwagi dla Oktawiana i Antoniusza, zdecydował się związać z tym ostatnim, który jednak poniósł klęskę w bitwie pod Akcjum w 31 roku p.n.e.

Kasjusz, jako ostatni żyjący morderca Cezara, uciekł do Aten, gdzie skrywał się w jednym z domostw. Pewnej nocy miał widzenie – do jego pokoju weszła wielka czarna postać o zapuszczonych włosach i brodzie. Przerażony Kasjusz zapytał kim jest, a istota odpowiedziała: „Złym duchem”. Kasjusz wezwał niewolników i zapytał ich czy widzieli jakiegoś intruza; ci odpowiedzieli przecząco. Kasjusz ponownie poszedł spać i istota ponownie mu się objawiła przy łóżku. Niemogący zasnąć Kasjusz kazał swoim niewolnikom zostać z nim i trzymać zapalone światło.

Jak się okazuje w niedługim czasie Kasjusz został zabity na polecenie zwycięskiego Oktawiana Augusta, przez Lucjusza Warusa, który w ten sposób pomścił swojego ojca.

Źródła wykorzystane
  • Waleriusz Maksymus, Factorum et dictorum memorabilium libri novem, 1.7.7

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów