Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Żetony rzymskie w zamian za usługi seksualne

Żetony do lupanaru
Żetony do lupanaru

Normalnie za usługi seksualne pobierano wynagrodzenie w wysokości od 2 do 10 asów. Niekiedy wydawano specjalne monety (spintria), które według naukowców miały formę naszych dzisiejszych tokenów/żetonów. Dawały one wstęp i możliwość korzystania z usług. Więcej monet tego typu.

Spintria był to obsceniczny żeton rzymski (tessera), znany z czasów wczesnego cesarstwa, najpewniej mający związek z prostytucją w domach publicznych (tak twierdzi większość naukowców). Według Swetoniusza, za panowania Tyberiusza wejście do lupanaru z monetą lub pierścieniem ukazującym władcę było formą zdrady (maiestas). Za rządów Karakalli, pewien ekwita został skazany na śmierć za przyniesienie monety z podobizną cesarza do burdelu; oskarżony został ocalony jedynie dlatego, że sam władca został zamordowany. Nie posiadamy żadnego oficjalnego dowodu na to, żeby spintrae były formą tokenów w zamian za usługi i zastępowały pieniądz. Na przykład numizmatyk  Theodore V. Buttrey twierdzi, że używano ich jako żetony do gry. Spintriae produkowano jedynie przez krótki czas, zapewne I wiek n.e.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów