Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wyspa Tyberyjska

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Wyspa Tyberyjska
Wyspa Tyberyjska | Autor: Roughneck / Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license

Wyspa Tyberyjska (Insula Tiberina) to jedyna wyspa znajdująca się na Tybrze w Rzymie. Wyspa ma wymiary 270 długości na 67 metrów szerokości. Jej kształt przez wieki powodował, że porównywano ją do wielkiej łódki. Obecnie z lewobrzeżnym Rzymem łączy ją most Fabrycjusza, a z prawym brzegiem most Cestiusza, gdzie oba sięgają czasów rzymskich.

  • Most Fabrycjusza (Pons Fabricius) posiada dwa przęsła i powstał w roku 62 p.n.e. na polecenie zarządcy nad drogami (curator viarum) – Lucjusza Fabrycjusza. Obiekt był remontowany w roku 23 p.n.e. czego dowodem jest inskrypcja pamiątkowa na moście. Most łączył wyspę z Polem Marsowym.
  • Most Cestiusza (Pons Cestius) posiada trzy przęsła i powstał prawdopodobnie w I wieku p.n.e. Był wielokrotnie przebudowywany, m.i.n. w II, IV czy XIX wieku

Z racji na połączenie Wyspy dwoma mostami, Rzymianie zwykli ją nazywać Insula Inter-Duos-Pontes, czyli „wyspa pomiędzy dwoma mostami”.

Do naszych czasów zachowały się także fragmenty trzeciego rzymskiego mostu – mostu Emiliusza (Pons Aemilius), który uległ jednak zawaleniu po powodzi w XVI wieku. Był to najstarszy most, który powstał na polecenie cenzora Marka Emiliusza Lepidusa, w roku 179 n.e. Nazywany także Ponte Rotto („zarwanym mostem”), z racji na częste zawalenia, łączył oba brzegi Tybru, a jego pozostałości znajdują się w pobliżu Wyspy Tyberyjskiej.

Świątynia Eskulapa i inne

Wyspa Tyberyjska słynna jest z legendy wybudowania na niej świątyni Eskulapa (grecki Asklepios), boga medycyny i uzdrowienia. W roku 293 p.n.e. Rzym dotknęła ciężka zaraza; kapłani sięgnęli po księgi sybillińskie, które nakazywały wysłać poselstwo do sanktuarium Asklepiosa w Epidauros, w greckim Peloponezie. Chciano sprowadzić do Rzymu uzdrawiającego węża, który powstrzyma zarazę. Po sprowadzenie zwierzęcia na Pole Marsowe, wąż wpełznął do Tybru i popłynął na Wyspę Tyberyjską wskazując miejsce postawienia przybytku boga. W 289 roku p.n.e. zakończyła się budowa świątyni Eskulapa. Od tego czasu Wyspa łączona jest z medycyną i uzdrawianiem. Po dziś dzień znajduje się tutaj szpital.

Powodem wyboru wyspy, jako miejsca odosobnienia i leczenia była zapewne chęć odseparowania od reszty Rzymu chorych, tak aby ewentualna zaraza nie rozprzestrzeniła się na całe miasto.

Poza świątynią Eskulapa na Wyspie powstały inne miejsca kultu: Jowisza, Gai, Faunusa, Tiberinusa czy Bellony.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów