Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wyspa Tyberyjska

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Wyspa Tyberyjska
Wyspa Tyberyjska | Autor: Roughneck / Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license

Wyspa Tyberyjska (Insula Tiberina) to jedyna wyspa znajdująca się na Tybrze w Rzymie. Wyspa ma wymiary 270 długości na 67 metrów szerokości. Jej kształt przez wieki powodował, że porównywano ją do wielkiej łódki. Obecnie z lewobrzeżnym Rzymem łączy ją most Fabrycjusza, a z prawym brzegiem most Cestiusza, gdzie oba sięgają czasów rzymskich.

  • Most Fabrycjusza (Pons Fabricius) posiada dwa przęsła i powstał w roku 62 p.n.e. na polecenie zarządcy nad drogami (curator viarum) – Lucjusza Fabrycjusza. Obiekt był remontowany w roku 23 p.n.e. czego dowodem jest inskrypcja pamiątkowa na moście. Most łączył wyspę z Polem Marsowym.
  • Most Cestiusza (Pons Cestius) posiada trzy przęsła i powstał prawdopodobnie w I wieku p.n.e. Był wielokrotnie przebudowywany, m.i.n. w II, IV czy XIX wieku

Z racji na połączenie Wyspy dwoma mostami, Rzymianie zwykli ją nazywać Insula Inter-Duos-Pontes, czyli „wyspa pomiędzy dwoma mostami”.

Do naszych czasów zachowały się także fragmenty trzeciego rzymskiego mostu – mostu Emiliusza (Pons Aemilius), który uległ jednak zawaleniu po powodzi w XVI wieku. Był to najstarszy most, który powstał na polecenie cenzora Marka Emiliusza Lepidusa, w roku 179 n.e. Nazywany także Ponte Rotto („zarwanym mostem”), z racji na częste zawalenia, łączył oba brzegi Tybru, a jego pozostałości znajdują się w pobliżu Wyspy Tyberyjskiej.

Świątynia Eskulapa i inne

Wyspa Tyberyjska słynna jest z legendy wybudowania na niej świątyni Eskulapa (grecki Asklepios), boga medycyny i uzdrowienia. W roku 293 p.n.e. Rzym dotknęła ciężka zaraza; kapłani sięgnęli po księgi sybillińskie, które nakazywały wysłać poselstwo do sanktuarium Asklepiosa w Epidauros, w greckim Peloponezie. Chciano sprowadzić do Rzymu uzdrawiającego węża, który powstrzyma zarazę. Po sprowadzenie zwierzęcia na Pole Marsowe, wąż wpełznął do Tybru i popłynął na Wyspę Tyberyjską wskazując miejsce postawienia przybytku boga. W 289 roku p.n.e. zakończyła się budowa świątyni Eskulapa. Od tego czasu Wyspa łączona jest z medycyną i uzdrawianiem. Po dziś dzień znajduje się tutaj szpital.

Powodem wyboru wyspy, jako miejsca odosobnienia i leczenia była zapewne chęć odseparowania od reszty Rzymu chorych, tak aby ewentualna zaraza nie rozprzestrzeniła się na całe miasto.

Poza świątynią Eskulapa na Wyspie powstały inne miejsca kultu: Jowisza, Gai, Faunusa, Tiberinusa czy Bellony.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów