Rozdziały
Wyspa Tyberyjska (Insula Tiberina) to jedyna wyspa znajdująca się na Tybrze w Rzymie. Wyspa ma wymiary 270 długości na 67 metrów szerokości. Jej kształt przez wieki powodował, że porównywano ją do wielkiej łódki. Obecnie z lewobrzeżnym Rzymem łączy ją most Fabrycjusza, a z prawym brzegiem most Cestiusza, gdzie oba sięgają czasów rzymskich.
- Most Fabrycjusza (Pons Fabricius) posiada dwa przęsła i powstał w roku 62 p.n.e. na polecenie zarządcy nad drogami (curator viarum) – Lucjusza Fabrycjusza. Obiekt był remontowany w roku 23 p.n.e. czego dowodem jest inskrypcja pamiątkowa na moście. Most łączył wyspę z Polem Marsowym.
- Most Cestiusza (Pons Cestius) posiada trzy przęsła i powstał prawdopodobnie w I wieku p.n.e. Był wielokrotnie przebudowywany, m.i.n. w II, IV czy XIX wieku
Z racji na połączenie Wyspy dwoma mostami, Rzymianie zwykli ją nazywać Insula Inter-Duos-Pontes, czyli „wyspa pomiędzy dwoma mostami”.
Do naszych czasów zachowały się także fragmenty trzeciego rzymskiego mostu – mostu Emiliusza (Pons Aemilius), który uległ jednak zawaleniu po powodzi w XVI wieku. Był to najstarszy most, który powstał na polecenie cenzora Marka Emiliusza Lepidusa, w roku 179 n.e. Nazywany także Ponte Rotto („zarwanym mostem”), z racji na częste zawalenia, łączył oba brzegi Tybru, a jego pozostałości znajdują się w pobliżu Wyspy Tyberyjskiej.
Świątynia Eskulapa i inne
Wyspa Tyberyjska słynna jest z legendy wybudowania na niej świątyni Eskulapa (grecki Asklepios), boga medycyny i uzdrowienia. W roku 293 p.n.e. Rzym dotknęła ciężka zaraza; kapłani sięgnęli po księgi sybillińskie, które nakazywały wysłać poselstwo do sanktuarium Asklepiosa w Epidauros, w greckim Peloponezie. Chciano sprowadzić do Rzymu uzdrawiającego węża, który powstrzyma zarazę. Po sprowadzenie zwierzęcia na Pole Marsowe, wąż wpełznął do Tybru i popłynął na Wyspę Tyberyjską wskazując miejsce postawienia przybytku boga. W 289 roku p.n.e. zakończyła się budowa świątyni Eskulapa. Od tego czasu Wyspa łączona jest z medycyną i uzdrawianiem. Po dziś dzień znajduje się tutaj szpital.
Powodem wyboru wyspy, jako miejsca odosobnienia i leczenia była zapewne chęć odseparowania od reszty Rzymu chorych, tak aby ewentualna zaraza nie rozprzestrzeniła się na całe miasto.
Poza świątynią Eskulapa na Wyspie powstały inne miejsca kultu: Jowisza, Gai, Faunusa, Tiberinusa czy Bellony.