Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Epitome de Caesaribus

Epitome de Caesaribus

W 2010 r. w serii Akme. Źródła Starożytne wydane zostały polskie tłumaczenia trzech późnoantycznych łacińskich zarysów dziejów, autorstwa Sekstusa Aureliusza Wiktora, Eutropiusza i Festusa. Do dziś zachował się jeszcze jeden utwór tego typu, tzw. Epitome de Caesaribus, tekst bez wątpienia najciekawszy, który powstał na przełomie IV i V w. Na pierwszy rzut oka jest to tylko niewielki rys historii Cesarstwa Rzymskiego od Augusta do Teodozjusza I. W rzeczywistości mamy jednak do czynienia z niezmiernie interesującym i bardzo specyficznym wytworem późnoantycznej historiografii łacińskiej. Można tu znaleźć urokliwe anegdoty, jak chociażby tę mówiącą o wielkim cesarzu Dioklecjanie, który jako starzec, po abdykacji, woli pielęgnować warzywniak w swoim wspaniałym ogrodzie w Splicie, niż wrócić do władzy. Jest też materiał, którego nie zawiera żadne inne źródło z epoki antycznej, na przykład informacja o tym, że pierwszy chrześcijański cesarz, Konstantyn Wielki, nosił przydomek Trachala, czyli chyba Karczycho…

Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów