Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Budowle rzymskie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Panteon rzymski
Panteon rzymski

Budowle rzymskie charakteryzują się monumentalną stylistyką, a wielkie umiejętności inżnieryjne antycznych Rzymian pozwalały budować olbrzymie obiekty. Antyczni Rzymianie byli wybitnymi inżynierami i stworzyli zupełnie nowe podstawy urbanistyki, jako dziedziny sztuki. Co więcej, wynalezienie betonu i konstrukcji sklepień kopułowych zrewolucjonizowało formy architektoniczne. Ponadto, po raz pierwszy we wnętrzach budynków dostrzeżono coś więcej, niż tylko szereg pomieszczeń, wymagających dekoracji.

Wśród najwspanialszych dzieł architektury rzymskiej znalazły się między innymi: Panteon, Forum Romanum i łuki triumfalne, które nie tylko stanowiły o świetności Rzymu, ale jednocześnie prezentowały potencjał architektoniczny, drzemiący w starożytnych inżynierach-architektach.

Budowle, które miały upamiętniać potęgę Rzymu i triumfy cesarzy (łuki triumfalne, kolumny, ołtarze), wskazywały na wielkie umiejętności architektoniczne, wielką wrażliwość artystyczną Rzymian.

Charakterystyczne rzymskie budowle zostały umieszczone alfabetycznie. WSKAZÓWKA: Odpowiednią budowlę można znaleźć poprzez wyszukiwarkę przeglądarki: CTRL + F.

Budowla

Opis

Akwedukty

Akwedukt rzymski (aquaeductus),  czyli dosłownie „ciąg wodny” był wodociągiem doprowadzającym wodę ze źródeł do miast rzymskich, wykorzystując zasadę stałego spływu. Woda była następnie dostarczana do licznych fontann, łaźni i szaletów publicznych, co bogatszych domów. (więcej)

Amfiteatr

Amfiteatr (amphiteatrum) była to odkryta arena o kształcie elipsy lub koła, otoczona – najczęściej wznoszącymi się schodkowo – rzędami siedzeń dla widzów i przeznaczona do publicznych pokazów m.in. walk gladiatorów, walk z dzikimi zwierzętami, naumachii. (więcej)

Ara Pacis

Ara Pacis (Ołtarz Pokoju), zwany także Ara Pacis Augustae konsekrowany 4 lipca 13 roku p.n.e., ukończony 30 stycznia 9 roku p.n.e. Wzniesiony jako wyraz wdzięczności po zakończeniu długotrwałych działań wojennych. (więcej)

Bazylika rzymska

W antycznym Rzymie bazylika stała na rynku głównym (forum) i odgrywała rolę hali targowo-sądowej. Drogą naśladownictwa bazyliki rozpowszechniły się na całym terytorium starożytnego Rzymu. (więcej)

Circus Maximus

Circus Maximus był najstarszym i największym cyrkiem rzymskim, usytuowanym pomiędzy wzgórzami Palatynu i Awentynu. (więcej)

Cloaca Maxima

Cloaca Maxima („największy kanał ściekowy”) był jedną z największych konstrukcji rzymskich, jakie kiedykolwiek powstały. Antyczni Rzymianie budowę kanału ściekowego, który przechodził przez Forum Romanum,  zakończyli w VI wieku p.n.e. (więcej)

Domus Transitoria

Domus Transitoria, w wolnym tłumaczeniu oznacza „dom przejściowy”, był pałacem Nerona, który uległ zniszczeniu w wyniku wielkiego pożąru w 64 roku n.e. (więcej)

Fora cesarskie

Fora cesarskie był to kompleks forów wzniesionych w okresie I wieku p.n.e. i n.e. w okresie cesarstwa. Powstał w pobliżu Forum Romanum. Budowę zainicjował Juliusz Cezar budując Forum Cezara. (więcej)

Forum Romanum

Forum Romanum dosłownie znaczy „rynek rzymski” lub Forum Magnum. Był to najstarszy plac w Rzymie, u stóp Kapitolu i Palatynu, który stanowiło centrum polityczne i towarzyskie Rzymu okresu republiki. (więcej)

Forum Boarium

Forum Boarium stanowi jedno z najstarszych forów w Rzymie. Był placem targowym nad rzeką Tyber, pomiędzy wzgórzami Kapitolu, Palatynu i Awentynu, w pobliżu Circus Maximus. (więcej)

Forum Sewera

Budowa forum rozpoczęła się w około roku 209 n.e. i została zakończona w roku 216 n.e. przez syna Septymiusza – Karakallę. Forum powstało w Leptis Magna. (więcej)

Grobowiec Eurysakesa

Grobowiec Marka Wergiliusza Eurysakesa w Rzymie jest imponującą i dziwną budowlą rzymską, która datowana jest na około 30 rok p.n.e. Grobowiec zbudowany został przez wyzwoleńca o imieniu Marek Wergiliusz Eurysakes, który dorobił się majątku na dużej piekarni i dostawie żywności. (więcej)

Koloseum

Amfiteatr Flawiuszów, Koloseum (Amphitheatrum Flavium, Colosseum) to potężna budowla o owalnym kształcie przeznaczona na igrzyska, które obejmowały zapasy, walki gladiatorów, walki z dzikimi zwierzętami oraz bitwy morskie, tzw. naumachie. (więcej)

Kolumna Trajana

Kolumna Trajana została wzniesiona w 113 roku n.e. w Rzymie na Forum Trajana dla upamiętnienia zwycięstwa nad Dakami. (więcej)

Kolumna Antoninusa Piusa

Kolumna Antoniusa Piusa niegdyś zdobiła Pole Marsowe w antycznym Rzymie. Obiekt podobnie jak kolumna Trajana czy kolumna Marka Aureliusza była pomnikiem ku czci ubóstwionego cesarza. Do naszych czasów jednak zachowała się jedynie baza kolumny, którą podziwiać możemy w Muzeach Watykańskich. (więcej)

Kolumna Marka Aureliusza

Kolumna Marka Aureliusza jest pomnikiem upamiętniającym zwycięstwo rzymskich wojsk, pod dowództwem cesarza Marka Aureliusza, w czasie wojen markomańskich (167-180 n.e.). (więcej)

Kuria

Kuria rzymska (Curia), czyli dosłownie „miejsce spotkań”, był to budynek na Forum Romanum przeznaczony na posiedzenia senatu. Zbudowana jeszcze w VI wieku p.n.e. przez króla Tulliusza Hostyliusza, stąd jej wcześniejsza nazwa – Curia Hostillia. (więcej)

Lapis Niger

Lapis Niger jest to najstarszy (prawdopodobnie z około 500 roku p.n.e.) i przez długi czas najważniejszy dla Rzymian monument na Forum Romanum. (więcej)

Łuki triumfalne

Łuki triumfalne są najbardziej charakterystycznymi budowlami architektury rzymskiej. Wznoszone w uznaniu zasług dla zwycięskich wodzów. (więcej)

Mauzoleum Augusta

Mauzoleum Augusta zbudowane zostało na Polu Marsowym, w Rzymie,  w 29 roku p.n.e. przez Oktawiana Augusta jako miejsce pochówku dla siebie i swojej rodziny. (więcej)

Mauzoleum Hadriana

Na wzór Augusta, który wzniósł swe mauzoleum na Polach Marsowych, półtora wieku później również i cesarz Hadrian zapragnął by wybudowano dla niego i dla jego następców monumentalny grobowiec. I tak na prawym brzegu Tybru powstało Mauzoleum Hadriana usytuowane w niewielkiej odległości od mauzoleum Augusta. (więcej)

Macellum

Macellum (w l.mn. macella) był to targ, centralny ośrodek działalności gospodarczej w antycznym Rzymie. (więcej)

Mury obronne

Rzymskie umocnienia oraz fortyfikacje na granicach były częścią wielkiej strategii obronnej Imperium Rzymskiego. (więcej)

Odeon Heroda Attyka

Budynek przeznaczony do wystąpień muzycznych. Sponsorem budowy był Herod Attyk, który chciał w ten sposób upamiętnić śmierć swojej żony – Regilli. (więcej)

Pałac Dioklecjana

Pałac Dioklecjana w Spalatum (obecny Split, Chorwacja) jest to była rezydencja zbudowana przez cesarza Dioklecjana na przełomie III i IV wieku n.e. jako willa, w której miał zamiar osiąść po zamierzonej na 305 rok n.e. abdykacji. (więcej)

Panteon

Panteon (Pantheon), czyli innymi słowy „Świątynia wszystkich Bogów” jest to okrągła świątynia powstała w 125 roku n.e. ku czci siedmiu najważniejszych bóstw rzymskich. (więcej)

Pole Marsowe

Pole Marsowe (Campus Martius) było to miejsce w starożytnym Rzymie, pozostające poza tzw. murami serwiańskimi, w zakolu Tybru, na zachód od Kapitolu (nie pokrywa się z rione Campo Marzio). (więcej)

Rostra

Rostra była to mównica na Forum Romanum. Wzniesiono ją na podstawie o wysokości 5 metrów, na planie prostokąta o wymiarach 29 na 30 m. (więcej)

Świątynia Kapitolińska w Rzymie

Świątynia Kapitolińska była najważniejszym miejscem rzymskiej religii państwowej. Ze względu na silne powiązanie religii i polityki pełniła również wiele innych funkcji. Świadectwem jej wyjątkowości jest fakt, że wzniesiona jeszcze w epoce królewskiej, utrzymała status największej rzymskiej świątyni przez kilka kolejnych wieków. Przez niemal milenium górowała z Kapitolu nad Rzymem. W tym czasie wiele razy ulegała zniszczeniu, jednak każdorazowo była odbudowywana. (więcej)

Świątynia Klaudiusza w Colonia Claudia Victricensis (Camulodunum)

Świątynia Klaudiusza w Colonia Claudia Victricensis (Camulodunum) wybudowana została w okresie pomiędzy 49 a 60 r. W 54 r., zaś po śmierci Klaudiusza i zaliczeniu go w poczet bogów została poświęcona jego czci, stając się Templum Divi Claudii („Świątynią Uświęconego Klaudiusza”). (więcej)

Teatr Marcellusa

Teatr Marcellusa był to teatr rzymski, wzniesiony w I wieku p.n.e. w południowej części Pola Marsowego w Rzymie. (więcej)

Tropaeum Traiani

Tropaeum Traiani jest to monument zlokalizowany w byłym rzymskim castrum Civitas Tropaensium (obecne Adamclisi w Rumunii), który został wybudowany w roku 109 n.e. w byłej prowincji Mezja Dolna (Moesia Inferior). (więcej)

Tunel Tytusa

Tunel Tytusa w Turcji ma 1, 4 km długości i powstał w I wieku n.e. Budowa tego tunelu miała na celu zabezpieczenie portu niedaleko antycznego miasta Seleuceia Pieria i uchronienie go przed powodziami i zalewaniem. (więcej)

Willa Hadriana

Willa Hadriana (Villa Adriana) zbudowana została na polecenie cesarza Hadriana w Tivoli (mieście leżącym w odległości około 28 kilometrów od stolicy) w latach 118 – 134 n.e. (więcej)

Złoty Dom Nerona

Złoty Dom Nerona, nazywany także Domus Aurea był to rzymski pałac cesarza Nerona zlokalizowany pomiędzy wzgórzami Palatynu i Eskwilinu. (więcej)

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów