Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kolumna Marka Aureliusza

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Kolumna Marka Aureliusza

Kolumna Marka Aureliusza jest pomnikiem upamiętniającym zwycięstwo rzymskich wojsk, pod dowództwem cesarza Marka Aureliusza, w czasie wojen markomańskich (167-180 n.e.). Budowę rozpoczęto w roku 180 n.e. i zakończono do 193 roku n.e. (po jego śmierci), czego dowodem jest zachowana inskrypcja odnaleziona w okolicy kolumny. Obecnie monument znajduje się na Piazza Colonna w Rzymie.

Kolumnę pierwotnie ustawiono na północnym skraju Polu Marsowym, obok świątyni Neptuna. Wzorem dla konstrukcji była istniejąca już kolumna Trajana, która upamiętniała zwycięstwo władcy nad Dakami. Tutaj także trzon kolumny ozdobiony jest pięknymi i szczegółowymi reliefami ukazującymi sceny wojen markomańskich.

Kolumna wykonana została z białego marmuru karraryjskiego, a dokładnie z 27-28 bloków (każdy ma 3,7 metra średnicy). Jej wysokość to niemal 30 metrów. Na szczycie kolumny znajdował się pomnik Marka Aureliusza, który w roku 1589 zastąpiono widoczną po dziś dzień figurą św. Pawła Apostoła.

Do platformy na szczycie można dostać się schodami znajdującymi się w kolumnie (jest ich łącznie ok. 200). W czasach średniowiecza skorzystanie ze schodów możliwe było jedynie za opłatą. Obecnie nie można skorzystać ze schodów, z racji na ochronę zabytku.

Sceny z wojen markomańskich

Reliefy wykonane zostały na wstędze opasującej w skrętach dorycką kolumnę. Rzeźbienia opowiadają wydarzenia chronologicznie w trakcie walk Marka Aureliusza z plemionami barbarzyńskimi w centralnej Europie.

Reliefy na kolumnie Marka Aureliusza.

Widzimy m.in. żołnierzy przekraczających Dunaj (prawdopodobnie w Carnuntum) czy słynny „cud”, kiedy spragnieni wody Rzymianie byli oblężeni przez armię Kwadów. Błagalne prośby żołnierzy miały sprowadzić ulewę, którą potem chrześcijanie przypisywali wstawiennictwu Chrystusa.

Należy zwrócić uwagę na niezwykłą szczegółowość w detalach reliefów. Widzimy cierpiących barbarzyńców oraz schwytane kobiety i dzieci. Naukowcy zwracają także uwagę na nienaturalnie duże głowy postaci, tak aby oglądający mógł lepiej wyczytać emocje z twarzy. Dzięki głębszym żłobieniom w kamieniu sceny są lepiej widoczne.

Źródła wykorzystane
  • Martin Beckmann, The Column of Marcus Aurelius, 2011
  • Kazimierz Kumaniecki, Historia kultury starożytnej Grecji i Rzymu, Warszawa 1988
  • Anna Sadurska, W cieniu Panteonu. O sztuce starożytnego Rzymu, Warszawa, 1965

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów