Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Łuk Sergiuszów w Puli

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Attyka łuku triumfalnego w Puli z widocznymi bazami posągów.
Attyka łuku triumfalnego w Puli z widocznymi bazami posągów.

Łuk triumfalny w rzymskiej kolonii Pietas Julia został ufundowany przez Salvię Postuma Sergię, która wystawiła go dla uczczenia trzech mężczyzn z rodu Sergiuszy – swojego męża Lucjusza Sergiusza Lepidusa, jego ojca Lucjusza Sergiusza i wuja Gnejusza Sergiusza.

Sergiusze

Z rodu Sergiuszy wywodziło się wielu znaczących urzędników tej rzymskiej prowincji. Co więcej, wpływy w niej utrzymywali przez stulecia. O majątku i znaczeniu rodziny wymownie świadczy właśnie zachowany do dnia dzisiejszego łuk triumfalny w chorwackiej Puli – dowód potęgi rodziny.

Lucjusz Sergiusz Lepidus

Mąż Salvii Postumy Sergii – Lucjusz Sergiusz Lepidus był najpewniej najbardziej znaczącym z Sergiuszy swoich czasów. W randze trybuna służył w XXIX Legionie, powołanym przez Triumwirów w 49 r. i rozwiązanym w 27 r. p.n.e. Wraz z legionem Lucjusz Sergiusz Lepidus walczył w bitwie pod Akcjum i właśnie to zwycięstwo miał sławić wystawiony przez żonę pomnik.

Badacze nie są zgodni w datowaniu zabytku – wskazuje się daty 29-27 p.n.e. oraz 20 – 10 p.n.e. i ta druga data wydaje się bliższa prawdy, gdyż wiadomo że monument wybudowano już po śmierci wszystkich trzech bohaterów.

Rycina ukazująca łuk triumfalny w Puli.

Łuk

Łuk Sergiuszy został wybudowany przy bramie umiejscowionej w systemie murów miejskich rzymskiej Pietas Julia. Dzięki wspaniałym zdobieniom monumentu brama ta zyskała miano Porta Aurea (Złota Brama). Mury miejskie rozebrano w XIX wieku, aby zyskać przestrzeń dla rozwijającego się centrum miasta, łuk na szczęście oszczędzono. Jest obecnie prawdopodobnie najstarszym zachowanym łukiem triumfalnym.

Zarówno przednia jak i tylna ściana łuku zostały ozdobione czterema kolumnami w porządku korynckim. Bogatsze zdobienia posiada jednak strona zachodnia, skierowana ku miastu. Przejście pod łukiem ozdobiono reliefami przedstawiającymi motyw winorośli oraz pnącz akantu zamieszkałych przez ptactwo, a także małe stworzenia. Strop przejścia zdobi orzeł chwytający w szpony węża oraz morskie stworzenia i sfinksy.

Attyka została ozdobiona posągami trzech Sergiuszy (pozostały po nich tylko bazy) – w centrum stał Lucjusz Sergiusz Lepidus, zaś po jego bokach ojciec Lucjusz Sergiusz i wuj Gnejusz Sergiusz. W kamieniu wykuto inskrypcje, przybliżające osiągnięcia bohaterów oraz piastowane przez nich urzędy.

Monument przez wieku budził fascynację artystów, w tym samego mistrza Michała Anioła.

Autor: Krzysztof Kaucz

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów