Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Łuk Sergiuszów w Puli

Attyka łuku triumfalnego w Puli z widocznymi bazami posągów.
Attyka łuku triumfalnego w Puli z widocznymi bazami posągów.

Łuk triumfalny w rzymskiej kolonii Pietas Julia został ufundowany przez Salvię Postuma Sergię, która wystawiła go dla uczczenia trzech mężczyzn z rodu Sergiuszy – swojego męża Lucjusza Sergiusza Lepidusa, jego ojca Lucjusza Sergiusza i wuja Gnejusza Sergiusza.

Sergiusze

Z rodu Sergiuszy wywodziło się wielu znaczących urzędników tej rzymskiej prowincji. Co więcej, wpływy w niej utrzymywali przez stulecia. O majątku i znaczeniu rodziny wymownie świadczy właśnie zachowany do dnia dzisiejszego łuk triumfalny w chorwackiej Puli – dowód potęgi rodziny.

Lucjusz Sergiusz Lepidus

Mąż Salvii Postumy Sergii – Lucjusz Sergiusz Lepidus był najpewniej najbardziej znaczącym z Sergiuszy swoich czasów. W randze trybuna służył w XXIX Legionie, powołanym przez Triumwirów w 49 r. i rozwiązanym w 27 r. p.n.e. Wraz z legionem Lucjusz Sergiusz Lepidus walczył w bitwie pod Akcjum i właśnie to zwycięstwo miał sławić wystawiony przez żonę pomnik.

Badacze nie są zgodni w datowaniu zabytku – wskazuje się daty 29-27 p.n.e. oraz 20 – 10 p.n.e. i ta druga data wydaje się bliższa prawdy, gdyż wiadomo że monument wybudowano już po śmierci wszystkich trzech bohaterów.

Rycina ukazująca łuk triumfalny w Puli.

Łuk

Łuk Sergiuszy został wybudowany przy bramie umiejscowionej w systemie murów miejskich rzymskiej Pietas Julia. Dzięki wspaniałym zdobieniom monumentu brama ta zyskała miano Porta Aurea (Złota Brama). Mury miejskie rozebrano w XIX wieku, aby zyskać przestrzeń dla rozwijającego się centrum miasta, łuk na szczęści oszczędzono. Jest obecnie prawdopodobnie najstarszym zachowanym łukiem triumfalnym.

Zarówno przednia jak i tylna ściana łuku zostały ozdobione czterema kolumnami w porządku korynckim. Bogatsze zdobienia posiada jednak strona zachodnia, skierowana ku miastu. Przejście pod łukiem ozdobiono reliefami przedstawiającymi motyw winorośli oraz pnącz akantu zamieszkałych przez ptactwo, a także małe stworzenia. Strop przejścia zdobi orzeł chwytający w szpony węża oraz morskie stworzenia i sfinksy.

Attyka została ozdobiona posągami trzech Sergiuszy (pozostały po nich tylko bazy) – w centrum stał Lucjusz Sergiusz Lepidus, zaś po jego bokach ojciec Lucjusz Sergiusz i wuj Gnejusz Sergiusz. W kamieniu wykuto inskrypcje, przybliżające osiągnięcia bohaterów oraz piastowane przez nich urzędy.

Monument przez wieku budził fascynację artystów, w tym samego mistrza Michała Anioła.

Autor: Krzysztof Kaucz

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów