Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Romanizacja

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Ściana Koloseum
Ściana Koloseum | Zdjęcie: Tomasz Podkowa

Terminem tym określa się rozpowszechnianie kultury rzymskiej i języka łacińskiego na podbitych przez Rzymian terenach. Proces ten wywarł dominujący wpływ na kształt Cywilizacji Zachodu. Romanizacja odgrywała istotną rolę w życiu każdego mieszkańca, gdyż identyfikacja z państwem rzymskim mogła ułatwić karierę oraz samo życie. Rzymianie nigdy nie narzucali swej kultury siłą, zawsze był to akt dobrowolny. Z pewnością za wyjątki można tu uznać prześladowania chrześcijan i Żydów.

W Imperium Rzymskim posługiwano się językiem łacińskim. Był to język nowy, a jednocześnie tak interesujący i ciekawy, że stał się językiem ojczystym Rzymian. Wraz z rozwojem terytorialnym państwa rzymskiego, zwiększał się także zasięg łaciny, która w krótkim czasie stała się drugim językiem (po grece) regionu Morza Śródziemnego.

Elementem romanizacji była również polityka nadawania praw obywatelskich. Otrzymanie tego tytułu dawało możliwość awansu społecznego do stanu ekwickiego, a następnie senatorskiego. W roku 212 n.e. cesarz rzymski Karakalla nadał obywatelstwo wszystkim wolnym mieszkańcom Imperium.

Okres cesarstwa to czas wzmożonej romanizacji nowo podbitych terenów. Coraz więcej lokalnych kultur zaczynało identyfikować się z kulturą rzymską. Nie bez znaczenia jest tu kult cesarza w pryncypacie, wspólna religia w dominacie, a także wspólny język, język łaciński.

Romanizacji wpierw poddawane były tereny północnej Italii. Zasięg kultury rzymskiej jednak intensywnie się rozwijał za sprawą wojen punickich. Największej romanizacji uległa bardziej zachodnia część imperium, zamieszkiwana w większości przez ludy barbarzyńskie. Część wschodnia przejęła kulturę grecką, a mieszkańcy tego regionu nie znali łaciny. Cywilizacja wschodu Imperium Rzymskiego cechowała się też większym intelektualizmem i bardziej mistycznym typem religijności niż cywilizacja rzymska, co jeszcze bardziej utrudniało romanizację tych terenów. Wyjątek stanowią tereny bezpośrednio przyległe do Grecji, skąd według dominującej teorii pochodzą Rumuni. Region ten nadal zamieszkują ludy romańskie mówiące dialektami języka aromańskiego.

Także wiele terenów Zachodu, szczególnie dzikich i peryferyjnych, nie uległo romanizacji. Tyczy się to przede wszystkim północnej Hiszpanii (Baskowie), Brytanii i północnej Galii, w której na wsi długo przeważała ludność celtycka.

Proces romanizacji miał ogromne znaczenie dla funkcjonowania państwa rzymskiego. Romanizacja integrowała państwo oraz łączyła mieszkańców we wspólnym losie. Budziła poczucie przynależności do kraju. Mieszkańcy identyfikowali się z kulturą i wierzeniami Rzymu, potwierdzając tym samym swoją lojalność. Prawdopodobnie to ten czynnik zadecydował o tak długim istnieniu państwa.

Źródła wykorzystane
  • Ziółkowski Adam, Historia Rzymu, Poznań 2008
  • Wolski Józef, Historia Powszechna – Starożytność, Warszawa 2007

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów