Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymski fort Epiacum otrzymał dofinansowanie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski fort Epiacum otrzymał dofinansowanie
Rzymski fort Epiacum otrzymał dofinansowanie

W północnej Anglii, w hrabstwie Kumbria, znajdują się pozostałości po rzymskim forcie Epiacum, który powstał na początku II wieku n.e. Miejsce otrzymało wsparcie w wysokości 10 tysięcy funtów od prywatnego inwestora.

Dr Tony Henfrey zdecydował się na taki ruch, gdyż widzi ogromny potencjał w tym miejscu. Uważa, że fort może skrywać podobne skarby, jak słynny fort w Vindolandzie. Stowarzyszenie prowadzone przez jego rodzinę założone zostało, aby wspierać miejsca, które niosą za sobą walory edukacyjne.

Naukowcy podejrzewają, że fort Epiacum miał na celu wsparcie obrony muru Hadriana oraz zabezpieczenie wydobycia ołowiu. Jest to jeden z najwyżej położonych rzymskich fortów w Brytanii – znajduje się 330 metrów powyżej poziomu morza. W obozie znajdować się mogło około 480 piechoty i 128 jazdy.

Obóz znany jest ze swojego niespotykanego kształtu w formie diamentu.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów