Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

1600-letni wrak i bezcenne skarby u wybrzeży Izraela

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Artefakty we wraku u wybrzeży Izraela
Artefakty we wraku u wybrzeży Izraela | Zdjęcie: Yoli Shwartz/Israel Antiquities Authority

Dwóch nurków: Ran Feinstein i Ofer Ra’anan przyczyniło się do największego odkrycia w ostatnich 30 latach w Izraelu. Jak się okazało natrafili oni na pozostałości zaginionego rzymskiego, kupieckiego okrętu.

Zatonął on około 1600 lat temu niedaleko Cezarei, miasta portowego znajdującego się około 38 km na północ od Tel Awiwu. Mężczyźni po odkryciu kilku antycznych znalezisk zgłosili całą sprawę do lokalnych władz ds. starożytności. Kiedy na miejsce przybyli archeolodzy nie mogli uwierzyć, co zobaczyli: wykonaną z brązu lampę ukazującą Sol – bóstwo słońca; kilka żelaznych kotwic; statuę bóstwa Luna; słoje do picia świeżej pitnej wody na morzu; figurkę wieloryba; oraz coś co naukowcy określili w ten sposób: „wykonany z brązu kran w kształcie dzika z łabędziem na łbie”.

Natrafiono także na tysiące monet, które się skleiły w ceramicznym słoju. Na podstawie monet naukowcy byli w stanie określić, kiedy zatonął okręt. Był to czas, kiedy chrześcijaństwo zdobywało prym w Cesarstwie Rzymskim. Monety ukazują Konstantyna I oraz Licyniusza, dwóch rywali walczących o władzę w podzielonym Imperium.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów