Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

2000-letni „Grobowiec Cerbera”

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Scena ukazuje kulminację dwunastu prac Heraklesa, podczas których Heraklesowi udało się schwytać Cerbera
Scena ukazuje kulminację dwunastu prac Heraklesa, podczas których Heraklesowi udało się schwytać Cerbera

We Włoszech odkryto 2000-letni „Grobowiec Cerbera” z wieloma bardzo dobrze zachowanymi freskami. Wstępne oceny sugerują, że grobowiec pochodzi sprzed około 2000 lat, z epoki republikańskiej i cesarskiego Rzymu.

Grobowiec komorowy odkryto niedawno podczas badań archeologicznych poprzedzających modernizację miejskiego systemu wodociągowego na terenach uprawnych położonych w gminie Giugliano, w Kampanii, niedaleko Neapolu. Wejście do grobowca zostało uszczelnione specjalną płytą, a po wejściu do komnaty ukazały się wspaniałe freski zdobiące jej ściany. Wśród nich jest fresk przedstawiający starożytnego trójgłowego psa Cerbera, co doprowadziło do tego, że grobowiec został trafnie nazwany „Grobowcem Cerbera”.

Cerber, znany również jako „pies Hadesu”, słynął z tego, że strzegł bram Zaświatów, aby zapobiec ucieczce dusz zmarłych. Przedstawiona scena ukazuje kulminację dwunastu prac Heraklesa, podczas których udało mu się schwytać Cerbera. W grobowcu znajdują się także przedstawienia mitologiczne przedstawiające ichtiocentaury , istoty z górną częścią ciała człowieka, przednimi nogami i dolną przednią połową koni oraz rybimi ogonami.

Autor: Adrian Jesionowski
Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów