Odkrycie rzymskiego hełmu w Danii
Archeolodzy w Danii dokonali niezwykłego odkrycia, odkopując 1600-letni rzymski hełm oraz broń germańską. Do odkrycia doszło w grudniu 2024 roku.
Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.
Wszelkie najnowsze informacje o odkryciach ze świata antycznych Rzymian.
Zachęcam do podsyłania wszelkich nowości oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości. Staram się wyszukiwać materiały wszędzie, ale wiadomym jest, że nie wszystko zostanie przeze mnie zauważone.
Archeolodzy w Danii dokonali niezwykłego odkrycia, odkopując 1600-letni rzymski hełm oraz broń germańską. Do odkrycia doszło w grudniu 2024 roku.
W sierpniu 2023 roku we wschodniej Portugalii odkryto arenę amfiteatru rzymskiego, który znajdował się między kamieniołomem a murem w antycznym mieście Ammaia. Miasto istniało od I p.n.e. do V wieku n.e. i stanowiło istotne źródło zaopatrzenia w kwarc i złoto.
Archeolodzy w Pompejach odkryli prywatną, bogato zdobioną łaźnię sprzed 2 tys. lat, uznawaną za jedną z największych dotychczas znalezionych. Łaźnia mogła pomieścić około 30 osób i składała się z kilku pomieszczeń: gorącego, ciepłego, chłodnego oraz przebieralni wyposażonej w ławki.
W marcu 2024 roku archeolodzy z Red River Archaeology Group odkryli rzymską willę podczas prac na osiedlu Brookside Meadows w Grove, niedaleko Wantage w hrabstwie Oxfordshire, w środkowej Anglii. Teren ten był zamieszkany od epoki brązu i obfituje w artefakty.
12-letni Rowan Brannan z Bognor Regis w hrabstwie West Sussex, Anglia, podczas spaceru z psem na plaży w Pagham, odkrył w kwietniu 2024 roku rzymską złotą bransoletkę wojskową z I wieku n.e. Bransoletka, znana jako armilla, była odznaczeniem przyznawanym żołnierzom za odwagę.
Archeolodzy odkryli w Heerlen (południowa Holandia), 2000-letni grób rzymskiego żołnierza o imieniu Flaccus, który stanowi najwcześniejszy dowód rzymskiego osadnictwa w tym regionie. Odkrycia dokonano w listopadzie 2024 roku.
Podczas przebudowy Piazza Pia w Rzymie, związanej z przygotowaniami do Roku Jubileuszowego Watykanu w 2025 roku, włoscy archeolodzy natrafili na pozostałości portyku i ogrodu należących do cesarza Kaliguli (panował w latach 37-41 n.e.), znanego z despotycznych rządów.
W Pompejach odkryto bogato zdobiony mały dom, który pozbawiony jest atrium. Obiekt odkryto przy ulicy Via dell’Abbondanza, w centralnej części miasta. W dalszym ciągu trwają prace wykopaliskowe.
Najnowsze badania DNA w Pompejach, opublikowane w Current Biology, podważają dotychczasowe interpretacje na temat osób zmarłych w wyniku wybuchu Wezuwiusza. Dzięki analizie DNA odkryto, że wiele tradycyjnych przypuszczeń dotyczących płci i relacji rodzinnych było błędnych.
Rzymska willa Mutteron dei Frati, ukryta w lesie Valgrande w Bibione (północno-wchodnie Włochy), dostarcza cennych danych na temat tego złożonego kompleksu, który posiadał co najmniej dwie rezydencje. W marcu 2024 roku archeolodzy odkryli trzy nowe mozaiki, w tym jedną dużą wykonaną z czarno-białych płytek (tesserae).