Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Antyczny kościół rzymski po renowacji

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Antyczny kościół rzymski po renowacji
Antyczny kościół rzymski po renowacji | Zdjęcie: Wikimedia Commons/Bocachete

W 2016 roku, po 36 latach renowacji, antyczny kościół Santa Maria znajdujący się na Forum Romanum, został otwarty dla zwiedzających. Budowla datowana jest na I wiek n.e.

Zgodnie z informacjami, które pozyskał „New York Times”, kościół zostanie wystawiony na widok publiczny. Ekspozycja będzie dostępna do września tego roku.

Niemal 1200 lat temu kościół stał się „ofiarą” trzęsienia ziemi, a budowla znalazła się pod gruzami, które spadły z Palatynu. Monumentalna konstrukcja została zapomniana na lata. W roku 1900, w trakcie prowadzonych badań archeologicznych, przypadkowo natrafiono na budowlę.

Prace renowacyjne zaczęły się jednak dopiero w roku 1980 i częściowo wystawiono kościół na widok publiczny w 2012 roku. Obecnie budowla jest w całości odnowiona.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać, potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów