Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Antyczny kościół rzymski po renowacji

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Antyczny kościół rzymski po renowacji
Antyczny kościół rzymski po renowacji | Zdjęcie: Wikimedia Commons/Bocachete

W 2016 roku, po 36 latach renowacji, antyczny kościół Santa Maria znajdujący się na Forum Romanum, został otwarty dla zwiedzających. Budowla datowana jest na I wiek n.e.

Zgodnie z informacjami, które pozyskał „New York Times”, kościół zostanie wystawiony na widok publiczny. Ekspozycja będzie dostępna do września tego roku.

Niemal 1200 lat temu kościół stał się „ofiarą” trzęsienia ziemi, a budowla znalazła się pod gruzami, które spadły z Palatynu. Monumentalna konstrukcja została zapomniana na lata. W roku 1900, w trakcie prowadzonych badań archeologicznych, przypadkowo natrafiono na budowlę.

Prace renowacyjne zaczęły się jednak dopiero w roku 1980 i częściowo wystawiono kościół na widok publiczny w 2012 roku. Obecnie budowla jest w całości odnowiona.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów