Archeolodzy z Niemiec i Bułgarii, wspólnymi siłami, podejmują się poszukiwań rzymskich śladów w okolicach Nowgradu, w północnej Bułgarii. Jest to część projektu archeologicznego ufundowanego przez niemiecki rząd.
Prace przewidziane są na trzy lata. W ciągu pierwszych dwóch lat prace mają polegać na eksploracji terenu, kiedy ostatni rok to analiza znalezisk i formułowanie konkluzji. Pierwszy etap prac zakończył się dnia 7 kwietnia. Dalsze wykopaliska mają się rozpocząć z końcem sierpnia.
Głównym miejscem wykopalisk jest Tash Bair (buł. „Kamienna Góra”), znajdujący się niedaleko Nowgradu. Na tych terenach natrafiono na znaleziska datowane na IV-VI wiek n.e., kiedy to ziemie te były częścią Imperium Rzymskiego. Obiekty znaleziono na pozostałościach rzymskiego obozu Iatrus, niedaleko wsi Krivina.
Ponadto archeolodzy twierdzą, że na tę chwilę udało się odkryć kilka ciekawych artefaktów w regionie Tsenovo, które w czasach rzymskich słynęło z produkcji wapna. Znaleziono między innymi piec do wypalania ceramiki oraz odważniki do wyważania zboża. Przyjmuje się, że miesięcznie region był w stanie wydobyć co najmniej 200 ton wapna.