Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Arena w rzymskim Koloseum do rekonstrukcji

Arena w rzymskim Koloseum
Arena w rzymskim Koloseum

5 lat prac i 20 milionów euro – tyle potrwa i będzie kosztować odbudowa areny w rzymskim Koloseum, której rekonstrukcję zapowiedziało włoskie ministerstwo kultury. Postanowiono przywrócić funkcję tego słynnego amfiteatru, taką jaką miał w starożytności.W amfiteatrze odbywać się będą wielkie wydarzenia kulturalne, które będą bardzo starannie dobierane. Remontowany amfiteatr Flawiuszów przygotowuje się do kolejnego, jeszcze bardziej złożonego etapu prac: realizacji projektu, który do niedawna wydawał się wręcz nieprawdopodobny, a potem nawet był krytykowany przez część środowisk konserwatorów zabytków i historyków.

W dziedzinie ochrony zabytków jesteśmy mistrzami, teraz musimy odzyskać stracony czas– powiedział minister kultury Dario Franceschini przedstawiając pierwsze szczegóły prowadzonych prac. Dzięki nim Koloseum, które zamiera wraz z wyjściem ostatniego zwiedzającego, będzie żyć i stanie się jedną z najbardziej prestiżowych włoskich scen.

W uzgodnieniu z urzędem czuwającym nad zabytkami archeologicznymi Wiecznego Miasta postanowiono, że konstrukcja areny będzie oparta bezpośrednio na starożytnych fundamentach; pod jednym jednak warunkiem, że uda się wcześniej umocnić podziemne fragmenty murów. To nie będzie – jak zapewniono- „udawana antyczna arena, żadne naśladownictwo”.

Rozpisany zostanie międzynarodowy konkurs na projekt nawierzchni areny. Władze włoskiej stolicy mają nadzieję, że propozycje przedstawią najwybitniejsi eksperci ze świata.

W trakcie budowy areny oraz później podczas jej użytkowania zagwarantowana będzie maksymalna ochrona Koloseum, będącego na pierwszym miejscu pod względem liczby turystów we Włoszech.
Poza tym –  jak podkreśliły rzymskie władze – nie będą się tam odbywały spektakle wszelkiego rodzaju, lecz jedynie skrupulatnie wyselekcjonowane.

Potrzebny będzie zdrowy rozsądek i ostrożność, bo w przeciwnym razie także dobry pomysł okazać się może pomyłką – podkreślił włoski minister kultury.

Była to zapewne aluzja do propozycji, jaką złożył wcześniej właściciel klubu AS Roma, Amerykanin włoskiego pochodzenia James Pallotta. Ku największemu zdumieniu rzymian, powiedział, że na takiej arenie można by zorganizować bardzo dochodowy mecz piłkarski jego drużyny z jednym z wielkich europejskich klubów, który transmitowano by na cały świat.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów