Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W Costa Brava odkryto rzymski skarb

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

W Costa Brava odkryto rzymski skarb
W Costa Brava odkryto rzymski skarb | Zdjęcie: ACN

W 2016 roku, w ceramicznej wazie, w Costa Brava (Hiszpania), znaleziono cenny rzymski skarb – 200 rzymskich monet.

Monety (denarii) są wykonane ze srebra i natrafiono na nie w starożytnym mieście handlowym Emporiae, liczącym według naukowców nawet 2500 lat. Ośrodek ten założony został około 575 roku p.n.e. przez greckich osadników z Phocaea. Wraz z ekspansją Rzymu miasto znalazło się w rękach Rzymian. We wczesnym średniowieczu, Emporiae zostało opuszczone, gdyż nadbrzeżna lokalizacja czyniła ją częstym celem ataków.

Miejsce to zostało odkryte przed 1908 rokiem. Na światło dzienne wydobyto wiele znalezisk, jednak omawiane odkrycie dowodzi, że wciąż wiele pozostaje pod ziemią.

Odkrycia dokonała grupa 30 studentów, którzy prowadzili wykopaliska, aby zdobyć cenne doświadczenie. Nikt nie spodziewał się jednak natrafić na taki skarb. Prace trwały w domu z I wieku p.n.e., w piwnicy, w której wcześniej znaleziono 24 amfory służące do przechowywania wina. Poza tymi obiektami w piwnicy znajdowały się dwie bransoletki oraz płyta z brązu, która służyła do wyodrębniania wina.

Odnaleziona przez studentów ceramiczna waza oraz 200 monet datowane są, podobnie jak dom, na I wiek p.n.e. Według historyków dzienny żołd legionisty wynosił w tamtych czasach jednego denara. Z kolei ówczesny aureus, złota rzymska moneta, równała się 25 srebrnym denarom.

Nie do końca jasnym jest powód ukrycia wazy z monetami w piwnicy. Młodzi naukowcy spekulują, że monety zaginęły po spaleniu domu.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów