W 2016 roku, w ceramicznej wazie, w Costa Brava (Hiszpania), znaleziono cenny rzymski skarb – 200 rzymskich monet.
Monety (denarii) są wykonane ze srebra i natrafiono na nie w starożytnym mieście handlowym Emporiae, liczącym według naukowców nawet 2500 lat. Ośrodek ten założony został około 575 roku p.n.e. przez greckich osadników z Phocaea. Wraz z ekspansją Rzymu miasto znalazło się w rękach Rzymian. We wczesnym średniowieczu, Emporiae zostało opuszczone, gdyż nadbrzeżna lokalizacja czyniła ją częstym celem ataków.
Miejsce to zostało odkryte przed 1908 rokiem. Na światło dzienne wydobyto wiele znalezisk, jednak omawiane odkrycie dowodzi, że wciąż wiele pozostaje pod ziemią.
Odkrycia dokonała grupa 30 studentów, którzy prowadzili wykopaliska, aby zdobyć cenne doświadczenie. Nikt nie spodziewał się jednak natrafić na taki skarb. Prace trwały w domu z I wieku p.n.e., w piwnicy, w której wcześniej znaleziono 24 amfory służące do przechowywania wina. Poza tymi obiektami w piwnicy znajdowały się dwie bransoletki oraz płyta z brązu, która służyła do wyodrębniania wina.
Odnaleziona przez studentów ceramiczna waza oraz 200 monet datowane są, podobnie jak dom, na I wiek p.n.e. Według historyków dzienny żołd legionisty wynosił w tamtych czasach jednego denara. Z kolei ówczesny aureus, złota rzymska moneta, równała się 25 srebrnym denarom.
Nie do końca jasnym jest powód ukrycia wazy z monetami w piwnicy. Młodzi naukowcy spekulują, że monety zaginęły po spaleniu domu.