Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Debata nad odbudową rzymskich ruin

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Świątynia Pokoju
Świątynia Pokoju

Ambitny plan odbudowy ponad dwu-tysiącletniego monumentu na Forum Romanum stał się przedmiotem gorącej debaty ekspertów. Czy Włochy obrały dobrą drogę ochrony swojego dziedzictwa? 

Archeolodzy i eksperci sztuki są źli z powodu używania cementu jako wsparcia siedmiu kolumn świątyni Pokoju, budowli powstałej w 75 roku n.e. na polecenie cesarza Wespazjana. Architekt Sandro Maccallini stwierdził, że taka odbudowa spowoduje powstanie „całkowicie sztucznej kolumny, ze sztuczną podstawą, sztucznym trzonem i sztucznym kapitelem”. Oddział kulturalny rady miejskiej Rzymu poszukuje sposobu przywrócenia świetności kolumnom, które zostały niegdyś wykonane z wysoko cenionego różowego granitu, który został przetransportowany z egipskiego miasta Asuan.

Maccialini jest przeciwny fałszywemu odtwarzaniu zabytków twierdząc, że w ten sposób miejsca takie jak Forum Romanum tracą swoją unikalność i wartość jako autentyk. W odpowiedzi Claudio Parisi Presicce, szef oddziału kulturalnego rady miasta w Rzymie, stwierdza, że celem projektu było przywrócenie do życia rzymskich artefaktów, które są we fragmentach.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów