Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Fresk rzymski ukazujący młodą kobietę zostanie poddany renowacji

Fresk rzymski ukazujący młodą kobietę zostanie poddany renowacji
Fresk rzymski ukazujący młodą kobietę zostanie poddany renowacji | Zdjęcie: Roberto Alberti, Ph.D

Fresk rzymski ukazujący młodą kobietę zostanie poddany renowacji, po tym jak w ubiegłym wieku uszkodzono go w trakcie wykopalisk.

Malowidło znajduje się w Herkulanum i dzięki popiołom wulkanicznym udało mu się przetrwać do naszych czasów w dobrym stanie. Co zaskakujące, to odkrycie fresku przez archeologów 70 lat temu doprowadziło do pogorszenia się stanu obiektu.

Generalnie, duży wpływ na uszkodzenie odkrytych artefaktów w Herkulanum miała zmiana temperatur, sól i inne czynniki atmosferyczne, na które wystawione były wydobyte z ziemi obiekty.

W celu zabezpieczenia i odbudowy dzieła naukowcy wykorzystali fluorescencję rentgenowską, przy pomocy której przeskanowano i przeanalizowano nałożoną farbę. Dzięki temu urządzenie jest w stanie odkryć elementy chemiczne, takie jak ołów, żelazo czy miedź. W ten sposób specjaliści nieinwazyjnie są w stanie dowiedzieć się, jakich farb artysta używał na jakiej części malunku oraz jakie czyszczące rozpuszczalniki należy wykorzystać do renowacji fresku.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów