Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Fresk rzymski ukazujący młodą kobietę zostanie poddany renowacji

Fresk rzymski ukazujący młodą kobietę zostanie poddany renowacji
Fresk rzymski ukazujący młodą kobietę zostanie poddany renowacji | Zdjęcie: Roberto Alberti, Ph.D

Fresk rzymski ukazujący młodą kobietę zostanie poddany renowacji, po tym jak w ubiegłym wieku uszkodzono go w trakcie wykopalisk.

Malowidło znajduje się w Herkulanum i dzięki popiołom wulkanicznym udało mu się przetrwać do naszych czasów w dobrym stanie. Co zaskakujące, to odkrycie fresku przez archeologów 70 lat temu doprowadziło do pogorszenia się stanu obiektu.

Generalnie, duży wpływ na uszkodzenie odkrytych artefaktów w Herkulanum miała zmiana temperatur, sól i inne czynniki atmosferyczne, na które wystawione były wydobyte z ziemi obiekty.

W celu zabezpieczenia i odbudowy dzieła naukowcy wykorzystali fluorescencję rentgenowską, przy pomocy której przeskanowano i przeanalizowano nałożoną farbę. Dzięki temu urządzenie jest w stanie odkryć elementy chemiczne, takie jak ołów, żelazo czy miedź. W ten sposób specjaliści nieinwazyjnie są w stanie dowiedzieć się, jakich farb artysta używał na jakiej części malunku oraz jakie czyszczące rozpuszczalniki należy wykorzystać do renowacji fresku.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów