Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Grillował i znalazł rzymski skarb

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Grillował i znalazł rzymski skarb
Grillował i znalazł rzymski skarb

W 2016 roku mieszkaniec podlaskiej gminy Kuźnica w czasie grillowania odnalazł skarb – 140 srebrnych monet sprzed dwóch tysięcy lat.

Znalezione w gminie Kuźnica monety to denary z czasów cesarstwa rzymskiego, większość jest dobrze zachowana, widać na nich rzymskie oznaczenia. Skarb został odkryty przez przypadek, jego część wystawała z ziemi. Znalazca najpierw monety przekazał wójtowi, potem skarb trafił do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Monety zostaną teraz opisane przez archeologa, oczyszczone i potem trafią na wystawę do muzeum podlaskiego w Białymstoku. Takie znalezisko może świadczyć o kontaktach tamtejszych plemion z cesarstwem rzymskim albo o istnieniu dawnego szlaku handlowego. Mieszkaniec gminy Kuźnica może teraz liczyć na nagrodę za cenny skarb.

To już drugie takie znalezisko w ostatnich tygodniach z północno-wschodniej Polski. Kilkanaście dni temu monety zostały znalezione na polu niedaleko miejscowości Zalewo w powiecie iławskim w województwie warmińsko-mazurskim. Sensacyjnego odkrycia dokonał leśnik i jednocześnie jeden z członków Towarzystwa Miłośników Ziemi Suskiej.

Jest to skarb złożony z 86 rzymskich denarów, czyli srebrnych monet wybijanych w okresie cesarstwa. Wszystkie zostały wyprodukowane w mennicy stołecznej, czyli rzymskiej. Aktualnie monety są opracowywane, przygotowujemy pierwsze egzemplarze do konserwacji, aby ładnie się prezentowały 14 maja podczas Nocy Muzeów– powiedział naszemu reporterowi Łukasz Szczepański, archeolog z Muzeum w Ostródzie.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów