Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Grillował i znalazł rzymski skarb

Grillował i znalazł rzymski skarb
Grillował i znalazł rzymski skarb

Mieszkaniec podlaskiej gminy Kuźnica w czasie grillowania odnalazł skarb – 140 srebrnych monet sprzed dwóch tysięcy lat.

Znalezione w gminie Kuźnica monety to denary z czasów cesarstwa rzymskiego, większość jest dobrze zachowana, widać na nich rzymskie oznaczenia. Skarb został odkryty przez przypadek, jego część wystawała z ziemi. Znalazca najpierw monety przekazał wójtowi, potem skarb trafił do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Monety zostaną teraz opisane przez archeologa, oczyszczone i potem trafią na wystawę do muzeum podlaskiego w Białymstoku. Takie znalezisko może świadczyć o kontaktach tamtejszych plemion z cesarstwem rzymskim albo o istnieniu dawnego szlaku handlowego. Mieszkaniec gminy Kuźnica może teraz liczyć na nagrodę za cenny skarb.

To już drugie takie znalezisko w ostatnich tygodniach z północno-wschodniej Polski. Kilkanaście dni temu monety zostały znalezione na polu niedaleko miejscowości Zalewo w powiecie iławskim w województwie warmińsko-mazurskim. Sensacyjnego odkrycia dokonał leśnik i jednocześnie jeden z członków Towarzystwa Miłośników Ziemi Suskiej.

Jest to skarb złożony z 86 rzymskich denarów, czyli srebrnych monet wybijanych w okresie cesarstwa. Wszystkie zostały wyprodukowane w mennicy stołecznej, czyli rzymskiej. Aktualnie monety są opracowywane, przygotowujemy pierwsze egzemplarze do konserwacji, aby ładnie się prezentowały 14 maja podczas Nocy Muzeów– powiedział naszemu reporterowi Łukasz Szczepański, archeolog z Muzeum w Ostródzie.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów