Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Grób w Etiopii z ponad 2000 lat powiązany z Rzymem

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Antyczny grób w Etiopii
Antyczny grób w Etiopii

W 2015 roku dokonano niebywałego odkrycia w starożytnym mieście Aksum w północnej Etiopii. W grobach datowanych na I-II wiek n.e. znaleziono niesamowitą biżuterię z Imperium Rzymskiego, co dowodzi iż Rzymianie nawiązali kontakty handlowe z państwem Aksum setki lat wcześniej niż dotychczas sądzono.

Wśród znalezisk są: naszyjnik wykonany z tysięcy maleńkich kolorowych, szklanych koralików, pas wykonany z koralików, rzymskie szklane naczynia, gliniany dzbanek, bransolety z żelaza, szklana kolba perfum i rzymskie lustro wykonane z brązu.

Królestwo Aksum było to państwo trudniące się handlem, które rozkwitało w latach 100-940 n.e. Za szczytu swojego panowania Imperium obejmowało tereny obecnej Erytrei, północnej Etiopii, zachodniego Jemenu, południowej Arabii Saudyjskiej i Sudanu. Stolica Imperium, Aksum była zlokalizowana w północnej części Etiopii i była ważnym i bogatym centrum życia Królestwa. Aksum było ponadto ważnym graczem w handlu, zwłaszcza że główny szlak handlowy łączący Rzym z Indiami przebiegał przez jej ziemie. Do Rzymu eksportowano kość słoniową, skorupy żółwi, złoto, szmaragdy a importowano jedwab, przyprawy i inne dobra.

Flakonik po perfumach
Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów