Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Grób w Etiopii z ponad 2000 lat powiązany z Rzymem

Aksum i Rzym
Aksum i Rzym

Dokonano niebywałego odkrycia w starożytnym mieście Aksum w północnej Etiopii. W grobach datowanych na I-II wiek n.e. znaleziono niesamowitą biżuterię z Imperium Rzymskiego, co dowodzi iż Rzymianie nawiązali kontakty handlowe z państwem Aksum setki lat wcześniej niż dotychczas sądzono. Wśród znalezisk są: naszyjnik wykonany z tysięcy maleńkich kolorowych, szklanych koralików, pas wykonany z koralików, rzymskie szklane naczynia, gliniany dzbanek, bransolety z żelaza, szklana kolba perfum i rzymskie lustro wykonane z brązu.

Grób w Etiopii z ponad 2000 lat powiązany z Rzymem

Królestwo Aksum było to państwo trudniące się handlem, które rozkwitało w latach 100-940 n.e. Za szczytu swojego panowania Imperium obejmowało tereny obecnej Erytrei, północnej Etiopii, zachodniego Jemenu, południowej Arabii Saudyjskiej i Sudanu. Stolica Imperium, Aksum była zlokalizowana w północnej części Etiopii i była ważnym i bogatym centrum życia Królestwa. Aksum było ponadto ważnym graczem w handlu, zwłaszcza że główny szlak handlowy łączący Rzym z Indiami przebiegał przez jej ziemie. Do Rzymu eksportowano kość słoniową, skorupy żółwi, złoto, szmaragdy a importowano jedwab, przyprawy i inne dobra.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów