Naukowcy za pomocą sztucznej inteligencji skanują zwęglony rzymski papirus, z którego możemy dowiedzieć się więcej na temat Aleksandra Wielkiego i jego wodzów.
Zwęglone zwoje papirusów zachowały się w bibliotece w tzw. Willi Papirusów w Herkulanum, mieście które było jednym z kilku miast rzymskich, które zostały zniszczone przez wybuch Wezuwiusza w roku 79 n.e.
Jak informują badacze, za sprawą samouczącego się komputera i tomografii komputerowej papirus poddany został powolnemu skanowaniu i wyszukiwaniu pozostałości atramentu. Następnie komputer przetwarza zebrane dane w treść i tworzy wirtualne obrazy w 4K.
Komputer do tej pory wyczytał z antycznego tekstu m.in. informację o Aleksandrze Wielkim i jego następcach. Wyczytać możemy m.in., że Aleksander Wielki to „dobry król, który rządził jak w Iliadzie Homera nad gigantycznym imperium”.
Na tę chwilę pozyskano małą ilość informacji, w tym m.in. imiona wodzów Aleksandra: Seleukosa, którzy rządził Babilonem i założył miasto Seleucję, czy Kassandra, który przejął po śmierci Aleksndra w 323 roku p.n.e. rządy w Grecji.
Nie wiemy kto mógł być autorem papirusu. Badacze przypuszczają, że mogła to być m.in. kopia zapomnianego pamiętnika Eumenosa, sekretarza Aleksandra.