Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Komputery pomagają naukowcom w analizie papirusu z Herkulanum

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Papirus z Herkulanum po przetworzeniu komputerowym
Papirus z Herkulanum po przetworzeniu komputerowym

Naukowcy za pomocą sztucznej inteligencji skanują zwęglony rzymski papirus, z którego możemy dowiedzieć się więcej na temat Aleksandra Wielkiego i jego wodzów.

Zwęglone zwoje papirusów zachowały się w bibliotece w tzw. Willi Papirusów w Herkulanum, mieście które było jednym z kilku miast rzymskich, które zostały zniszczone przez wybuch Wezuwiusza w roku 79 n.e.

Jak informują badacze, za sprawą samouczącego się komputera i tomografii komputerowej papirus poddany został powolnemu skanowaniu i wyszukiwaniu pozostałości atramentu. Następnie komputer przetwarza zebrane dane w treść i tworzy wirtualne obrazy w 4K.

Komputer do tej pory wyczytał z antycznego tekstu m.in. informację o Aleksandrze Wielkim i jego następcach. Wyczytać możemy m.in., że Aleksander Wielki to „dobry król, który rządził jak w Iliadzie Homera nad gigantycznym imperium”.

Na tę chwilę pozyskano małą ilość informacji, w tym m.in. imiona wodzów Aleksandra: Seleukosa, którzy rządził Babilonem i założył miasto Seleucję, czy Kassandra, który przejął po śmierci Aleksndra w 323 roku p.n.e. rządy w Grecji.

Nie wiemy kto mógł być autorem papirusu. Badacze przypuszczają, że mogła to być m.in. kopia zapomnianego pamiętnika Eumenosa, sekretarza Aleksandra.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów