Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Licząca 2000 lat inskrypcja z zasadami wyścigów konnych

Licząca 2000 lat inskrypcja z zasadami wyścigów konnych
Licząca 2000 lat inskrypcja z zasadami wyścigów konnych | Zdjęcie: Orhan Akkanat/Anadolu Agency

Historykom udało się odszyfrować liczącą 2000 lat inskrypcję wyrytą na monumencie na cześć niejakiego Lukuyanusa, „dżokeja” z czasów rzymskich, w mieście Beyşehir w Turcji.

Skała nazywana „Kamieniem Konia” znajdowała się blisko antycznego hipodromu. Konstrukcja powstała zapewne za sprawą Hetytów, którzy tworzyli tego typu struktury jako hołd górom, które uważali za święte. Ponadto naukowcy sądzą, że Hetyci uważali, że bogowie cenią sobie wyścigi konne.

Inskrypcja o koniu w Turcji

Inskrypcja została napisana w grece i ukazuje zasady wyścigów konnych. Mówi, że jeśli koń przekroczy linię mety pierwszy nie może brać udziału w następnych biegach. W ten sposób dawano szansę wygrywać innym uczestnikom. Naukowcy twierdzą, że była to niezwykle „dżentelmeńska” zasada, której w dzisiejszych czasach nie dostrzeżemy.

Monument znajduje się przy wejściu do komory grobowej, w której według przypuszczeń mógł zostać pochowany Lukuyanus. Jego szczątki się nie zachowały, jednak inskrypcja przetrwała. Mówi ona: „Wojownik Lukuyanus, zmarł zanim wziął ślub. Jest Naszym Bohaterem”. Znaczyć to może, że zmarł w młodym wieku.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów