Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Licząca 2000 lat inskrypcja z zasadami wyścigów konnych

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Licząca 2000 lat inskrypcja z zasadami wyścigów konnych
Licząca 2000 lat inskrypcja z zasadami wyścigów konnych | Zdjęcie: Orhan Akkanat/Anadolu Agency

Historykom udało się odszyfrować liczącą 2000 lat inskrypcję wyrytą na monumencie na cześć niejakiego Lukuyanusa, „dżokeja” z czasów rzymskich, w mieście Beyşehir w Turcji.

Inskrypcja została napisana w grece i ukazuje zasady wyścigów konnych. Mówi, że jeśli koń przekroczy linię mety pierwszy nie może brać udziału w następnych biegach. W ten sposób dawano szansę wygrywać innym uczestnikom. Naukowcy twierdzą, że była to niezwykle „dżentelmeńska” zasada, której w dzisiejszych czasach nie dostrzeżemy.

Monument znajduje się przy wejściu do komory grobowej, w której według przypuszczeń mógł zostać pochowany Lukuyanus. Jego szczątki się nie zachowały, jednak inskrypcja przetrwała. Mówi ona: „Wojownik Lukuyanus, zmarł zanim wziął ślub. Jest Naszym Bohaterem”. Znaczyć to może, że zmarł w młodym wieku.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów