Historykom udało się odszyfrować liczącą 2000 lat inskrypcję wyrytą na monumencie na cześć niejakiego Lukuyanusa, „dżokeja” z czasów rzymskich, w mieście Beyşehir w Turcji.
Skała nazywana „Kamieniem Konia” znajdowała się blisko antycznego hipodromu. Konstrukcja powstała zapewne za sprawą Hetytów, którzy tworzyli tego typu struktury jako hołd górom, które uważali za święte. Ponadto naukowcy sądzą, że Hetyci uważali, że bogowie cenią sobie wyścigi konne.
Inskrypcja została napisana w grece i ukazuje zasady wyścigów konnych. Mówi, że jeśli koń przekroczy linię mety pierwszy nie może brać udziału w następnych biegach. W ten sposób dawano szansę wygrywać innym uczestnikom. Naukowcy twierdzą, że była to niezwykle „dżentelmeńska” zasada, której w dzisiejszych czasach nie dostrzeżemy.
Monument znajduje się przy wejściu do komory grobowej, w której według przypuszczeń mógł zostać pochowany Lukuyanus. Jego szczątki się nie zachowały, jednak inskrypcja przetrwała. Mówi ona: „Wojownik Lukuyanus, zmarł zanim wziął ślub. Jest Naszym Bohaterem”. Znaczyć to może, że zmarł w młodym wieku.