Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Łowca skarbów idąc zjeść kanapkę przypadkiem odkrył dziurę ze skarbem

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Łowca skarbów przypadkiem odkrył dziurę ze skarbem
Łowca skarbów przypadkiem odkrył dziurę ze skarbem

57-letni David Blakey, poszukiwacz skarbów, dokonał wielkiego odkrycia w północnej Anglii – odkrył dziurę ze skarbem. Co ciekawe, jak twierdzi, odkrycia dokonał dopiero wówczas, gdy zrezygnowany udawał się do swojego samochodu, by zjeść kanapkę z bekonem.

Mężczyzna przeczesywał pole w Wold Newton w Anglii przy pomocy swojego detektora metali. Jak się okazało odkryta dziura była wypełniona rzymskimi monetami. Jak sam twierdzi, miał naprawdę duże szczęście, gdyż po długim spacerze po polu był już zmęczony i zdecydował się udać do swojego vana. Uważa, że gdyby nie ból w kostce i skręcanie żołądka z głodu, zapewne nigdy nie poszedłby w szczęśliwym kierunku i nie odkrył skarbu. Amator odkrywca podobno z radości, aż zatańczył nad znaleziskiem.

Jak się okazało, dziura wypełniona była 1857 rzymskimi monetami, datowanymi na 307 rok n.e. Dostrzec na nich można Konstancjusza oraz jego syna Konstantyna Wielkiego, który augustem został obwołany w York. Wyliczono, że cały skarb jest wart 58 tysięcy dolarów. Muzeum Yorkshire w York ma czas do końca października, aby zebrać fundusze na wykupienie wszystkich monet i zachowanie ich na terenie muzeum.

W czasie zakopania skarbu, monety stanowiły ekwiwalent rocznego żołdu legionisty. Za takie pieniądze wojak mógł sobie pozwolić na 700 kurczaków, 2000 najlepszych ryb lub 11 tysięcy kufli piwa.

Jak twierdzą naukowcy jest to naprawdę wielkie znalezisko. Nigdy wcześniej nie odkryto w północnej Anglii, aż tak pokaźnego skarbu.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów