Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ludzkie szczątki odkryte w rzymskim okręcie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Ludzkie szczątki odkryte w rzymskim okręcie
Ludzkie szczątki odkryte w rzymskim okręcie | Zdjęcie: Brett Seymour, EUA / WHOI / ARGO / Scientific American

Zespół podwodnych archeologów natrafił w 2016 roku na kości ludzi w rzymskim wraku, znanym pod nazwą Antykithira. Odkrycie to może pozwolić naukowcom jeszcze lepiej poznać życie starożytnych.

Wrak odkryty został w roku 1900 u wybrzeży Grecji – obok greckiej wyspy Antykithiry (Antikythera), pomiędzy Kíthirą i Kretą. W środku natrafiono na wiele obiektów, które zmieniły pogląd ówczesnych na świat antycznych Rzymian. Znaleziono m.in. statuy, rzeźby i starożytne tajemnicze narzędzie, znane jako mechanizm z Antykithiry.

Od tego czasu tego wielkiego odkrycia ludzkość była zafascynowana znaleziskiem z okolic Antykithiry. Ostatnie informacje o odnalezieniu we wraku pozostałości ludzkich dają nadzieję na nowe rewelacje. Pomimo faktu, że kości znajdowały się pod wodą przez tysiące lat, badacze wierzą, że badania DNA pozwolą poznać dietę oraz stan zdrowia zmarłych przed śmiercią.

Tego niesamowitego odkrycia dokonał zespół pod kierownictwem Brendana Foley’a. Szczątki znajdowały się w piasku na dnie oceanu. Najpierw rozpoznano kości przedramion, potem górną szczękę, zęby, czaszkę, kości udowe i kawałki żeber. Głęboko w piasku odnaleziono także cały zachowany szkielet.

Zespół specjalistów wydobywał kości, po kolei, w workach wypełnionych wodą morską, tak aby nie uszkodzić dobrze zachowanych „skarbów”. Niektóre z kości posiadają ślady żelaza, co może znaczyć, iż zmarli byli skuci kajdanami i pędzili żywot niewolników. Badacze czekają na dofinansowanie badań ze strony państwa, tak aby jeszcze lepiej poznać historię statku i załogi.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów