Tajemnicza moneta rzymska ukazująca cesarza Sponsjana (Sponsian) odnaleziona została na początku XVIII wieku w Rumunii. W XIX wieku badacze stwierdzili, że jest to podróbka, którą wykonano albo w czasach antycznych, albo nawet późniejszych, kiedy tego typu artefakty były niezwykle modne.
Ostatnimi tygodniami monetę, która znajduje się w Hunterian Museum na Uniwersytecie w Glasgow (Szkocja), poddano ponownym badaniom. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Plos One”. Jak się okazuje mikroskop elektronowy potwierdził, że moneta posiada ślady uszkodzeń. Z kolei ultrafiolet udowodnił, że znajdujące się ryski na powierzchni monety są śladami użytkowania, a nie celowym działaniem fałszerzy.
Badacze uważają, że moneta jest prawdziwa, a cesarz określany także Sponsjanusem (Sponsianusem) istniał naprawdę i dowodził armią rzymską w Dacji w roku około 260 n.e. Dacja w tym czasie była mocno odizolowana od reszty Imperium, a Sponsjan w celu utrzymania władzy mógł uzurpować władzę i próbować przeciwdziałać najazdom. W wyniku ciągłych ataków barbarzyńców przez Dunaj w 271 roku n.e. cesarz Aurelian zrezygnował finalnie z ziem Dacji i oparł granicę o Dunaj.