Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Moneta cesarza Sponsjana nie jest podróbką

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Moneta Sponsjana
Moneta Sponsjana | Zdjęcie: Pearson PN, Botticelli M, Ericsson J, Olender J, Spruženiece L (2022) Authenticating coins of the ‘Roman emperor’ Sponsian / Creative Commons Attribution 4.0 International license.

Tajemnicza moneta rzymska ukazująca cesarza Sponsjana (Sponsian) odnaleziona została na początku XVIII wieku w Rumunii. W XIX wieku badacze stwierdzili, że jest to podróbka, którą wykonano albo w czasach antycznych, albo nawet późniejszych, kiedy tego typu artefakty były niezwykle modne.

Ostatnimi tygodniami monetę, która znajduje się w Hunterian Museum na Uniwersytecie w Glasgow (Szkocja), poddano ponownym badaniom. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Plos One”. Jak się okazuje mikroskop elektronowy potwierdził, że moneta posiada ślady uszkodzeń. Z kolei ultrafiolet udowodnił, że znajdujące się ryski na powierzchni monety są śladami użytkowania, a nie celowym działaniem fałszerzy.

Badacze uważają, że moneta jest prawdziwa, a cesarz określany także Sponsjanusem (Sponsianusem) istniał naprawdę i dowodził armią rzymską w Dacji w roku około 260 n.e. Dacja w tym czasie była mocno odizolowana od reszty Imperium, a Sponsjan w celu utrzymania władzy mógł uzurpować władzę i próbować przeciwdziałać najazdom. W wyniku ciągłych ataków barbarzyńców przez Dunaj w 271 roku n.e. cesarz Aurelian zrezygnował finalnie z ziem Dacji i oparł granicę o Dunaj.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów