Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Mury Pompejów niszczeją pod wpływem deszczu i biurokracji

Zachowane pod wulkanicznym pyłem zabytki Pompejów, miasta dotkniętego wybuchem Wezuwiusza w 79 roku n.e., są zagrożone przez włoską biurokrację oraz silne opady deszczu. Miasto odkryte zostało przez archeologów w XVIII wieku i po dziś dzień jest niepowtarzalnym źródłem wiedzy o życiu codziennym Rzymian.

Wiele budowli w mieście mizernieje, a niektóre z nich po prostu się zawalają. Przykładem jest łuk podpierający Świątynię Wenus, rzymskiej bogini piękna, która naruszona została przez jedną z nawałnic. Innego dnia z kolei zawaliło się kilka ścian w różnych rejonach Pompejów.

Pompeje są odwiedzane średnio przez dwa miliony turystów rocznie, co nie pozostaje bez wpływu na kondycję monumentów. Najbardziej opinia publiczna rozpaczała w 2010 roku, kiedy to zawaliła się znana Szkoła Gladiatorów. Podniosły się głosy sugerujące nieodpowiedzialność Włochów za zabytki w Italii i potrzebę usprawnienia działań. Unia Europejska zdecydowała się wesprzeć władze włoskie 105 milionowym dofinansowaniem (pozyskanie hamowane przez skargi prywatnych firm) na projekt utrzymania konserwacji zabytków. Projekt ochrony monumentów w Pompejach jest niezwykle potrzebny. Uważa się, że bez tego wsparcia Pompeje upadną całkowicie.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów