Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Na rzymskim kamieniu w Szkocji odkryto pigmenty

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Na rzymskim kamieniu w Szkocji odkryto pigmenty
Na rzymskim kamieniu w Szkocji odkryto pigmenty | Zdjęcie: Hunterian Museum, Glasgow University

Za pomocą spektroskopii Ramana i fluorescencji rentgenowskiej naukowcy odkryli w 2018 roku ślady czerwonych i żółtych pigmentów na kamieniach służących do odmierzania odległości, będących częścią umocnień muru Antonina w Brytanii.

Kamenie te były dekorowane, a kolory miały podnieść znaczenie przekazu i oddziaływać na lokalną populacje. I tak czerwień służyła do malowania płaszczy czy krwi pojmanych barbarzyńców. Ochrą z kolei kolorowano skórę.

Zapewne nie wszyscy lokalni mieszkańcy znali łacinę na inskrypcjach; jednak z pewnością rozumieli przesłanie idące z reliefów.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów