Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Naukowcy prawdopodobnie odkryli drogę Hannibala przez Alpy

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Hannibal na słoniu
Hannibal na słoniu | Zdjęcie: inusanews

Nowe badania mogą pomóc naukowcom poznać więcej szczegółów, co do historycznego przejścia kartagińskiego wodza Hannibala i jego wojsk przez Alpy w trakcie II wojny punickiej.

Pracownicy Queens University’s School of Biological Sciences w Belfaście podjęli się analizy odchodów koni, które zostały znalezione na granicy Francji i Włoch, w Col de Traversette. Jak twierdzą naukowcy właśnie tym przejściem Hannibal przeszedł do Italii i zaskoczył Rzym.

Przez dekady prowadzono debaty, co do rzeczywistej drogi jaką przemierzyły wojska kartagińskie i słonie. Ostatnie badania dowodzić mają, że to właśnie Col de Traversette jest tym miejscem. Archeolodzy natrafili na pokaźne ilości odchodów, które w ich opinii mogły należeć do koni, słoni i ludzi z czasów starożytnych (kartagińska armia liczyła kilka tysięcy koni i 40 słoni). Natrafiono także na ślady końskich tasiemców, a istnieją szanse że uda się znaleźć jajeczka tasiemców pasożytujących na słoniach.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów