Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Naukowcy próbują odtworzyć rzymską lodówkę

Odkrycie rzymskiej piwnicy
Odkrycie rzymskiej piwnicy | Zdjęcie: Peter-Andrew Schwarz

W szwajcarskim mieście Kaiseraugst (północna część kraju), który w czasach rzymskich nosił nazwę Augusta Raurica naukowcy natrafili na ciekawy przykład domu rzymskiego. Mianowicie posiadał on schowek, który zdaniem badaczy mógł służyć jako antyczna lodówka. W związku z przypuszczeniami podjęto prace rekonstrukcyjne.

Antyczni Rzymianie znani są z tego, że wykopywali tego typu dziury / schowki w ziemi, aby móc tam przetrzymywać m.in ostrygi, ser czy warzywa, aby lepiej się konserwowały. Zimą dodatkowo takie „lodówki” mogły być wypełniane śniegiem i lodem, a następnie zakrywane warstwą słomy.

Archeolodzy planują sprawdzić do jakiego stopnia lodówka się sprawdzała w czasach antycznych. W tym celu podjęli się przeprowadzania eksperymentu. Planują zasypać schowek kolejnymi porcjami śniegu (20-30 cm warstwy), przedzielając je warstwą słomy. Chcą w ten sposób definitywnie potwierdzić, że schowki mogły skutecznie pełnić rolę lodówek. Wyniki eksperymentu poznamy w sierpniu.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów