Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Naukowcy próbują odtworzyć rzymską lodówkę

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkrycie rzymskiej piwnicy
Odkrycie rzymskiej piwnicy | Zdjęcie: Peter-Andrew Schwarz

W 2018 roku w szwajcarskim mieście Kaiseraugst (północna część kraju), który w czasach rzymskich nosił nazwę Augusta Raurica, naukowcy natrafili na ciekawy przykład domu rzymskiego. Mianowicie posiadał on schowek, który zdaniem badaczy mógł służyć jako antyczna lodówka. W związku z przypuszczeniami podjęto prace rekonstrukcyjne.

Antyczni Rzymianie znani są z tego, że wykopywali tego typu dziury/schowki w ziemi, aby móc tam przetrzymywać m.in ostrygi, ser czy warzywa, aby lepiej się konserwowały. Zimą dodatkowo takie „lodówki” mogły być wypełniane śniegiem i lodem, a następnie zakrywane warstwą słomy.

Archeolodzy planują sprawdzić do jakiego stopnia lodówka się sprawdzała w czasach antycznych. W tym celu podjęli się przeprowadzania eksperymentu. Planują zasypać schowek kolejnymi porcjami śniegu (20-30 cm warstwy), przedzielając je warstwą słomy. Chcą w ten sposób definitywnie potwierdzić, że schowki mogły skutecznie pełnić rolę lodówek.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów