Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Nieznane skarby rzymskie ujrzą światło dzienne

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzeźba Ulissesa
Rzeźba Ulissesa | Zdjęcie: Fondazione Torlonia Onlus/AFP/

Ukryta przez dekady, jedna z najstarszych na świecie kolekcji posągów i rzeźb rzymskich jest tak olśniewająca, że wybitny archeolog raz przebrał się za śmieciarza, aby tylko móc rzucić na nie okiem.

Przez dekady duża kolekcja dzieł pochodzących z czasów antycznych Rzymian znajdowała się w prywatnych rękach rodziny Torlonia. Ród ten jest jednym z najbogatszych we Włoszech, a dorobił się w bankowości w XVIII wieku. Stopniowo jej zamożni członkowie zakupywali i kolekcjonowali unikalne zabytki Rzymian. Duża część przedmiotów znajdowała się przez lata w podziemiach rodzinnego pałacu w Trastevere, w centralnej dzielnicy Rzymu.

Legenda mówi, że znany i ceniony archeolog Rannuccio Bianchi Bandinelli niegdyś przebrał się za śmieciarza, aby tylko móc ujrzeć przechowywane w domu rodziny zabytki.

Ostatecznie dzięki porozumieniu się włoskiego ministerstwa kultury i fundacji rodzinnej zabytki zostaną wystawione na widok publiczny.

W kolekcji znajduje się od 60 do 90 artefaktów, które znajdą się na wystawie w Rzymie w drugiej połowie 2017 roku.

Cały czas jednak władze Italii starają się odzyskać posągi z prywatnych rąk. Do tej pory wciąż bez rezultatu.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów