Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Nieznane skarby rzymskie ujrzą światło dzienne

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzeźba Ulissesa
Rzeźba Ulissesa | Zdjęcie: Fondazione Torlonia Onlus/AFP/

Ukryta przez dekady, jedna z najstarszych na świecie kolekcji posągów i rzeźb rzymskich jest tak olśniewająca, że wybitny archeolog raz przebrał się za śmieciarza, aby tylko móc rzucić na nie okiem.

Przez dekady duża kolekcja dzieł pochodzących z czasów antycznych Rzymian znajdowała się w prywatnych rękach rodziny Torlonia. Ród ten jest jednym z najbogatszych we Włoszech, a dorobił się w bankowości w XVIII wieku. Stopniowo jej zamożni członkowie zakupywali i kolekcjonowali unikalne zabytki Rzymian. Duża część przedmiotów znajdowała się przez lata w podziemiach rodzinnego pałacu w Trastevere, w centralnej dzielnicy Rzymu.

Legenda mówi, że znany i ceniony archeolog Rannuccio Bianchi Bandinelli niegdyś przebrał się za śmieciarza, aby tylko móc ujrzeć przechowywane w domu rodziny zabytki.

Ostatecznie dzięki porozumieniu się włoskiego ministerstwa kultury i fundacji rodzinnej zabytki zostaną wystawione na widok publiczny.

W kolekcji znajduje się od 60 do 90 artefaktów, które znajdą się na wystawie w Rzymie w drugiej połowie 2017 roku.

Cały czas jednak władze Italii starają się odzyskać posągi z prywatnych rąk. Do tej pory wciąż bez rezultatu.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów