Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkrycie rzymskich monet w Devon

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkrycie rzymskich monet w Devon
Odkrycie rzymskich monet w Devon | Zdjęcie: University of Exeter

Archeolodzy w 2016 roku odkryli rzymskie monety, ceramikę i odcinek drogi w Ipplepen (hrabstwo Devon), która wyznaczała granicę wpływów rzymskich w Brytanii.

Odkrycia dokonali dwaj entuzjaści poszukiwań skarbów, którzy natrafili na kilka zabłoconych rzymskich monet. Po ich przypadkowych znaleziskach, rozpoczęły się właściwe prace archeologiczne, które wydobyły na światło dzienne więcej monet, fragmenty amfor wina, oliwy z oliwek i garum z Francji oraz obszaru śródziemnomorskiego.

Region południowo-zachodni Brytanii od zawsze uważany był na względnie niezależny względem pozostałych części rzymskiej prowincji. Znaleziska dowodzą, jednak że mogło być zupełnie inaczej.

Odnaleziona droga według naukowców mogła powstać w późnych latach 50 n.e., a rozwijana była przez kolejne 300 lat. Naczynia z kolei dowodzą, że lokalni mieszkańcy znajdowali się pod wpływem kultury rzymskiej, a ich dieta uwzględniała wino czy oliwę z oliwek.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów