Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkrycie rzymskich monet w Devon

Odkrycie rzymskich monet w Devon
Odkrycie rzymskich monet w Devon | Zdjęcie: University of Exeter

Archeolodzy odkryli rzymskie monety, ceramikę i odcinek drogi w Ipplepen (hrabstwo Devon), która wyznaczała granicę wpływów rzymskich w Brytanii.

Odkrycia dokonali dwaj entuzjaści poszukiwań skarbów, którzy natrafili na kilka zabłoconych rzymskich monet. Po ich przypadkowych znaleziskach, rozpoczęły się właściwe prace archeologiczne, które wydobyły na światło dzienne więcej monet, fragmenty amfor wina, oliwy z oliwek i garum z Francji oraz obszaru śródziemnomorskiego.

Region południowo-zachodni Brytanii od zawsze uważany był na względnie niezależny względem pozostałych części rzymskiej prowincji. Znaleziska dowodzą, jednak że mogło być zupełnie inaczej.

Odnaleziona droga według naukowców mogła powstać w późnych latach 50 n.e., a rozwijana była przez kolejne 300 lat. Naczynia z kolei dowodzą, że lokalni mieszkańcy znajdowali się pod wpływem kultury rzymskiej, a ich dieta uwzględniała wino czy oliwę z oliwek.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów