Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto 1800-letni rzymski wrak w obszarze Balearów

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Nurek ocenia pozostałości statku pokryte setkami amfor
Nurek ocenia pozostałości statku pokryte setkami amfor. | Zdjęcie: JORDI CHIAS

Hiszpański rybak dokonał niesamowitego odkrycia w 2017 roku. W okolicach wyspy Cabrera, należącej do archipelagu Baleary, natrafił na wrak rzymskiego statku, który przewoził zapewne słynny rzymski sos garum.

Pozostałości po statku znajdują się na głębokości 70 metrów na obszarze 15 metrów. Do odkrycia doszło w październiku 2016 roku. Rybak dokonujący połowów w niezamieszkanej okolicy, zauważył liczne kawałki ceramiki w sieciach rybackich. Poinformował o tym odpowiednie służby. Zaraz potem na dno Morza Śródziemnego wysłano profesjonalnych nurków, którzy dokładnie obfotografowali znalezisko.

Według naukowców wiele spośród, liczonych na 1000 do 2000, amfor po niemal dwóch tysiącach lat nie uległa uszkodzeniom. Jak podkreślają specjaliści, jest to pierwszy raz, kiedy wrak statku znaleziony w hiszpańskich wodach zachował się w tak dobrym stanie.

Statek miał zapewne około 20 metrów długości. Jednostka handlowa zapewne płynęła z Północnej Afryki do Hiszpanii, a jej szlaki handlowe sięgały także do Rzymu czy Francji.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów