Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto antyczne piece polowe w zachodnich Niemczech

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto antyczne piece polowe w zachodnich Niemczech
Odkryto antyczne piece polowe w zachodnich Niemczech | Zdjęcie: EggensteinExca/ R. Sweet

W zachodnich Niemczech, w Paderborn, potwierdzono ślady obecności oddziałów rzymskich i obozu marszowego. Dowodem na to są odkryte dwa piece polowe, w których można było wypiekać chleby. Poza piecem natrafiono także na pozostałości po rzymskich amforach na wino.

Antyczne piece polowe były to doły w kształcie „ósemki”, wykopane na głębokość 60-80 cm. Ziemia na dnie dołów zwykle ma zabarwienie pomarańczowo-czerwone, co dowodzi wysokich temperatur, które niegdyś tu panowały. Paleniska były zapewne zadaszone prawdopodobnie darniami wspartymi na gałęziach, tworząc zamkniętą przestrzeń, którą można było wykorzystać do gotowania lub pieczenia. Jak sądzą badacze, drugie półkole „ósemki” służyło do wyjmowania pożywienia. Do palenia najczęściej używano dębu, z domieszką leszczyny, jesionu, wierzby lub topoli. Czasami używano wiązu.

Jak ocenili badacze, piece datowane są na czas kampanii wojennych (15 p.n.e. – 14 n.e.) za rządów Oktawiana Augusta.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów