Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto kurze jajo z czasów rzymskich

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto kurze jajo z czasów rzymskich
Odkryto kurze jajo z czasów rzymskich | Zdjęcie: Oxford Archaeology

W południowej Anglii, w mieście Aylesbury, archeolodzy odkryli dobrze zachowane kurze jajo. Poza nim na miejscu były trzy inne, które jednak pękły i uwolniły „intensywny smród”.

Jak twierdzą badacze jaja wiązano w czasach antycznych z płodnością i odrodzeniem oraz bóstwami Mitrą czy Merkurym. W całości zachowane jajko w skorupce jest pierwszym tego typu znaleziskiem w Brytanii. Niewykluczone, że jajka zostały złożone w koszu (także odkrytym na miejscu) i umieszczone przy zmarłym. W ziemi znaleziono także drewniane narzędzia czy skórzane buty.

Znalezisko datowane jest na około III wiek n.e.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów