Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto kurze jajo z czasów rzymskich

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto kurze jajo z czasów rzymskich
Odkryto kurze jajo z czasów rzymskich | Zdjęcie: Oxford Archaeology

W południowej Anglii, w mieście Aylesbury, archeolodzy odkryli dobrze zachowane kurze jajo. Poza nim na miejscu były trzy inne, które jednak pękły i uwolniły „intensywny smród”.

Jak twierdzą badacze jaja wiązano w czasach antycznych z płodnością i odrodzeniem oraz bóstwami Mitrą czy Merkurym. W całości zachowane jajko w skorupce jest pierwszym tego typu znaleziskiem w Brytanii. Niewykluczone, że jajka zostały złożone w koszu (także odkrytym na miejscu) i umieszczone przy zmarłym. W ziemi znaleziono także drewniane narzędzia czy skórzane buty.

Znalezisko datowane jest na około III wiek n.e.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów