Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto w Londynie najstarszy ręcznie napisany dokument rzymski

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto rzymską inskrypcję w Londynie
Odkryto rzymską inskrypcję w Londynie | Zdjęcie: MOLA

Na wykopaliskach w Londynie w 2016 roku odkryto rzymskie tablice, które jak się okazują są najstarszym ręcznie napisanym dokumentem kiedykolwiek znalezionym w Brytanii.

Muzeum Archeologii w Londynie (MOLA) rozszyfrowało jeden z dokumentów, który posiada datę 8 stycznia 57 roku n.e. Wszystkie tablice będą według naukowców nieocenionym źródłem informacji o początkach stolicy Brytanii. Tablica zawiera pierwsze odniesienie do Londynu – o 50 lat wcześniej od sławetnych Roczników Tacyta. Na dokumencie znaleźć można zapis: „Londinio Mogontio”, który przetłumaczyć można: „W Londynie, do Mogontius”.

Na tablicy wyczytać możemy: „Za drugiego konsulatu  Nero Claudius Caesar Augustus Germanicus oraz Lucius Calpurnius Piso, dnia 6 przed idami styczniowymi (8 stycznia 57 rok n.e.). Ja, Tibullus wyzwoleniec Venustusa, zapisałem i powiedziałem, że winny jestem Gratusowi wyzwoleńcowi Spuriusa 105 denarów ze względu na towar, który został sprzedany i dostarczony. Pieniądze zobligowany jestem spłacić jemu lub osobie którą ta sprawa będzie dotyczyć”.

Archeolodzy znaleźli kilka drewnianych tablic (razem ponad 700), które pokryte były poczerniałym woskiem pszczelim. Pomimo, że wosk nie przetrwał do naszych czasów, słowa widoczne są wciąż w drewnie. Znaleziska wydobyto w błocie Walbrook River, co pozwoliło zachować drewno w dobrej kondycji.

Po odnalezieniu tablic, włożono je do wody,  oczyszczono i poddano liofilizacji.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów