Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto w Londynie najstarszy ręcznie napisany dokument rzymski

Odkryto rzymską inskrypcję w Londynie
Odkryto rzymską inskrypcję w Londynie | Zdjęcie: MOLA

Na wykopaliskach w Londynie odkryto rzymskie tablice, które jak się okazują są najstarszym ręcznie napisanym dokumentem kiedykolwiek znalezionym w Brytanii.

Muzeum Archeologii w Londynie (MOLA) rozszyfrowało jeden z dokumentów, który posiada datę 8 stycznia 57 roku n.e. Wszystkie tablice będą według naukowców nieocenionym źródłem informacji o początkach stolicy Brytanii. Tablica zawiera pierwsze odniesienie do Londynu – o 50 lat wcześniej od sławetnych Roczników Tacyta. Na dokumencie znaleźć można zapis: „Londinio Mogontio”, który przetłumaczyć można: „W Londynie, do Mogontius”.

Na tablicy wyczytać możemy: „Za drugiego konsulatu  Nero Claudius Caesar Augustus Germanicus oraz Lucius Calpurnius Piso, dnia 6 przed idami styczniowymi (8 stycznia 57 rok n.e.). Ja, Tibullus wyzwoleniec Venustusa, zapisałem i powiedziałem, że winny jestem Gratusowi wyzwoleńcowi Spuriusa 105 denarów ze względu na towar, który został sprzedany i dostarczony. Pieniądze zobligowany jestem spłacić jemu lub osobie którą ta sprawa będzie dotyczyć”.

Archeolodzy znaleźli kilka drewnianych tablic (razem ponad 700), które pokryte były poczerniałym woskiem pszczelim. Pomimo, że wosk nie przetrwał do naszych czasów, słowa widoczne są wciąż w drewnie. Znaleziska wydobyto w błocie Walbrook River, co pozwoliło zachować drewno w dobrej kondycji.

Po odnalezieniu tablic, włożono je do wody,  oczyszczono i poddano liofilizacji.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów