Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto monetę z powstania Bar-Kochby

Odkryto monetę z powstania Bar-Kochby
Odkryto monetę z powstania Bar-Kochby | Zdjęcie: COGAT spokesman

Naukowcy natrafili na monetę z brązu, która datowana jest na rok 132 n.e., czyli moment wybuchu słynnego powstania żydowskiego, tzw. buntu Bar-Kochby, które wymierzone było w rzymską okupację. Dotychczas naukowcy uważali, że powstańców nie wspierała lokalna ludność na północ od Jerozolimy, w górzystym regionie Samarii. Jak się okazuje, odnaleziony artefakt jest dowodem na to, że zasięg rewolty był większy niż dotychczas uważano.

Odnaleziona moneta miała charakter propagandowy. Na jednej stronie monety widać drzewo z siedmioma gałęziami oraz napis „Shin-mem-ayin” – co odnosi się do Szymona Bar-Kochby, przywódcy rewolty.  Na drugiej stronie monety znajduje się liść winogronowy i skrócona inskrypcja „Leherut Yerushalayim” czyli „Za wolność Jerozolimy”. Do odkrycia doszło w trakcie wykopalisk prowadzonych na Zachodnim Brzegu (w południowej Samarii), w ramach projektu uruchomionego w 2014 roku.

Powstanie Bar-Kochby miało miejsce w latach 132-135 n.e. Było jednym z ostatnich i największych powstań żydowskich przeciwko rzymskiej władzy. Powstańcy byli na tyle dobrze przygotowani, że Rzymianie byli zmuszeni do ściągnięcia posiłków z innych części Imperium. Jak Kasjusz Dion przekazuje, zniszczono około 50 twierdz oraz ponad 1000 ośrodków miejskich.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów