Naukowcy natrafili na monetę z brązu, która datowana jest na rok 132 n.e., czyli moment wybuchu słynnego powstania żydowskiego, tzw. buntu Bar-Kochby, które wymierzone było w rzymską okupację. Dotychczas naukowcy uważali, że powstańców nie wspierała lokalna ludność na północ od Jerozolimy, w górzystym regionie Samarii. Jak się okazuje, odnaleziony artefakt jest dowodem na to, że zasięg rewolty był większy niż dotychczas uważano.
Odnaleziona moneta miała charakter propagandowy. Na jednej stronie monety widać drzewo z siedmioma gałęziami oraz napis „Shin-mem-ayin” – co odnosi się do Szymona Bar-Kochby, przywódcy rewolty. Na drugiej stronie monety znajduje się liść winogronowy i skrócona inskrypcja „Leherut Yerushalayim” czyli „Za wolność Jerozolimy”. Do odkrycia doszło w trakcie wykopalisk prowadzonych na Zachodnim Brzegu (w południowej Samarii), w ramach projektu uruchomionego w 2014 roku.
Powstanie Bar-Kochby miało miejsce w latach 132-135 n.e. Było jednym z ostatnich i największych powstań żydowskich przeciwko rzymskiej władzy. Powstańcy byli na tyle dobrze przygotowani, że Rzymianie byli zmuszeni do ściągnięcia posiłków z innych części Imperium. Jak Kasjusz Dion przekazuje, zniszczono około 50 twierdz oraz ponad 1000 ośrodków miejskich.