Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto nowe rzymskie grobowce pod Watykanem

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzeźbiony detal na rzymskim nagrobku ukazujący głowę 4 letniego Tiberiusa Natroniusa Venustusa
Rzeźbiony detal na rzymskim nagrobku ukazujący głowę 4-letniego Tiberiusa Natroniusa Venustusa |Zdjęcie: VATICAN MUSEUM

Jak informują badacze pod Watykanem odkryto nowe rzymskie grobowce, które znajdują się na terenie tzw. nekropolii Santa Rosa. Do tej pory udało się zidentyfikować 250 niesamowitych grobowców, w których chowano przedstawicieli różnych warstw społecznych Rzymu. Od 1 lutego 2021 nekropolia została otwarta dla turystów.

Antyczna nekropolia stała na południowym zboczu wzgórza watykańskiego, przy drodze via Triumphalis, w pobliżu cyrku Kaliguli. Za rządów Konstantyna podjęto decyzję o budowie kościoła ponad powierzchnią części nekropolii, aby upamiętnić śmierć św. Piotra. Teren został zasypany ziemią i fragmentami materiału budowlanego, aby otrzymać płaską powierzchnię; jedynie grób św. Piotra został oszczędzony.

Obecnie nekropolia znajduje się od 5 do 12 metrów pod Bazyliką Św. Piotra. Do tej pory udało się przeanalizować jedynie 1000 m kw. powierzchni, a wykopaliska prowadzone są od XX wieku. Badacze uważają, że jest to jedna z najbogatszych i najlepiej zachowanych nekropolii rzymskich na świecie. Znaleźć tutaj możemy pochówki przedstawicieli różnych zawodów: piekarzy, kowali, wytwórców fontann czy woźniców rydwanów.

W grobowcach chowano zmarłych na przestrzeni I-IV wieku n.e. Naukowcy natrafili na szereg grobowców, komnat, nagrobków, portretów grobowych i pięknych rzeźbionych sarkofagów noszących imiona pochowanych. Co niektóre, pochówki połączone były z poziomem ziemi pionowymi rurami, tak aby odwiedzający mogli złożyć ofiarę zmarłemu. W niektórych grobowcach znajdowały się artefakty, które potrafią wskazać status społeczny zmarłego. Odkryte monety dokładnie datują, jak długo nekropolia była w użytku.

Najcenniejszymi zabytkami dla naukowców są jednak zachowane inskrypcje nagrobne, które opowiadają o życiu zmarłego i nierzadko jego sukcesie. Przykładowo wiemy, że w nekropolii pochowany został archiwista cesarza Nerona – niejaki Optatus. Inna konstrukcja uwiecznia niewolnika Alcimusa, który przeprowadzał za panowania Nerona prace renowacyjne w kilku teatrach rzymskich, m.in. teatrze Pompejusza.

Pochówek Alcimusa

Innym ciekawym pochówkiem jest sarkofag ekwity Publiusza Caesiliusa Victorinus, który zmarł w wieku 17 lat. Na jego pochówku widać symbolikę tradycyjną oraz chrześcijańską, co dowodzi że Victorinus żył w czasie ekspansji nowej religii. Co więcej, widoczny przepych podkreśla bogactwo rodziny.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów