Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto pod Rzymem fresk ukazujący skrzydlatego małego chłopca

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Połączone fragmenty fresku ukazują małego skrzydlatego chłopca
Połączone fragmenty fresku ukazują małego cherubinka | Zdjęcie: Edoardo Loliva / ISCR-MiBACT

Naukowcy w 2018 roku natrafili na ciekawe znalezisko w pozostałościach willi i kompleksu termalnego na obrzeżach Rzymu. Wśród zachowanych malowideł ściennych znajdował się wizerunek skrzydlatego małego chłopca na błękitnym tle.

Do odkrycia doszło w Villa delle Terme degli Stucchi Dipinti,  która obejmuje olbrzymie tereny na południe od Rzymu (w pobliżu lotniska Ciampino). Same ruiny odkryto w roku 2010, kiedy to lokalne władze planowały wybudować nowe osiedle. Systematyczne prace wykopaliskowe są prowadzone od kilku lat.

Jak się okazało odkryty dom należał do bogatej rodziny i był niezwykle luksusowy. Budynek posiadał kompleks podziemnych zbiorników i rur, które doprowadzały wodę do term, kuchni i praefurnium,  czyli miejsca, gdzie palono drewno, aby podgrzać wodę w łaźniach. W łaźniach znajdowały się ławki (biclinia), mozaiki podłogowe, mozaiki wykonane z kolorowego gipsu, freski. Zapewne na terenie budowli znajdowała się także fontanna w małym ogródku.

Badacze stwierdzili, że willa była użytkowana od czasów archaicznych (około VII wieku p.n.e.), przez czasy republikańskie i imperialne. Jako, że nie natrafiono na żadne rzeźby i posążki, naukowcy przypuszczają, że przedmioty tego typu zostały po prostu zrabowane, kiedy willa została opuszczona za rządów Nerona (54-68 n.e.).

Warto dodać, że pod podłogą kuchenną natrafiono na mały skarb, składający się z monet wykonanych z brązu, z czasów panowania cesarza Tyberiusza (14-37 n.e.).

Naukowcy prowadzą żmudne prace, aby połączyć fragmenty fresk w całość.
Edoardo Loliva / ISCR-MiBACT

Obecnie naukowcy prowadzą żmudne prace nad połączeniem kawałeczków gipsu i stiuku, aby odkryć malunki rzymskie.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów