Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto rzymską bramę w Izraelu

W Izraelu odnaleziono bramę
W Izraelu odnaleziono bramę

W greko-rzymskim mieście Hippos w Izraelu, niedaleko Jeziora Tyberiadzkiego, dokonano odkrycia wysokiej na 1, 8 m bramy rzymskiej, znajdującej się obok kamiennej budowli.

W budowli jakiś czas temu odnaleziono wykonaną z brązu maskę, ukazującą pół-człowieka, pół-kozę – boga Pana. Był to grecki bóg opiekuńczy lasów i pól, strzegący pasterzy oraz ich trzód. W rzymskim panteonie bogów Pan utożsamiany był z Faunem (Faunusem) lub z bogiem lasów Silvanusem.

Maska wskazuje, że budowla mogła mieć charakter sakralny, a brama prowadziła np. do świątyni. Kult Pana niekiedy uwzględniał ceremonie, w czasie których raczono się winem, składano ofiary oraz przeprowadzano ekstatyczne rytuały, wykorzystujące nagość i seks. Tego typu festiwale miały miejsce poza murami miasta, niekiedy w jaskiniach lub innych naturalnych lokalizacjach.

Kamienna budowla powstała według szacunków badaczy za panowania Hadriana, czyli w latach 117-138 n.e.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów