Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto rzymską bramę w Izraelu

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

W Izraelu odnaleziono bramę
W Izraelu odnaleziono bramę

W greko-rzymskim mieście Hippos w Izraelu, niedaleko Jeziora Tyberiadzkiego, dokonano w 2016 roku odkrycia wysokiej na 1,8 m bramy rzymskiej, znajdującej się obok kamiennej budowli.

W budowli jakiś czas temu odnaleziono wykonaną z brązu maskę, ukazującą pół-człowieka, pół-kozę – boga Pana. Był to grecki bóg opiekuńczy lasów i pól, strzegący pasterzy oraz ich trzód. W rzymskim panteonie bogów Pan utożsamiany był z Faunem (Faunusem) lub z bogiem lasów Silvanusem.

Maska wskazuje, że budowla mogła mieć charakter sakralny, a brama prowadziła np. do świątyni. Kult Pana niekiedy uwzględniał ceremonie, w czasie których raczono się winem, składano ofiary oraz przeprowadzano ekstatyczne rytuały, wykorzystujące nagość i seks. Tego typu festiwale miały miejsce poza murami miasta, niekiedy w jaskiniach lub innych naturalnych lokalizacjach.

Kamienna budowla powstała według szacunków badaczy za panowania Hadriana, czyli w latach 117-138 n.e.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów