Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto rzymski akwedukt pod Piazza Celimontana

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto rzymski akwedukt pod Piazza Celimontana
Odkryto rzymski akwedukt pod Piazza Celimontana

W Rzymie, w centrum miasta, podczas prac budowlanych prowadzonych pod kolejną linię metra natrafiono w 2017 roku na ruiny rzymskiego akweduktu. Pozostałości znajdują się 20 metrów pod poziomem miasta i są niesamowitym znaleziskiem. Jak przekonują naukowcy akwedukt datowany jest na III wiek p.n.e.

Odkrycie ogłoszono dopiero teraz, mimo że faktycznie miało ono miejsce pod koniec zeszłego roku. Więcej szczegółów o odkryciu mają podać władze miasta na dniach.

Naukowcy nie wiedzą jak dokładnie przebiegał ten wodociąg. Rzymski autor Frontinus wspomina w swoim dziele z 102 roku n.e. kilka akweduktów w Rzymie, które nachodziły na obecną rzymską dzielnicę Celio.

Badacze podejrzewają, że ruiny mogą należeć np. do akweduktu Anio Vetus, który datowany jest na 272 rok p.n.e. Problem jednak w tym, że zgodnie z Frontinusem, nie przebiegał on przez ten region. Mało prawdopodobne także, by odkryty wodociąg był częścią Aqua Appia – pierwszej tego typu konstrukcji w Rzymie.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów