Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto rzymski ołtarz w Anglii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto rzymski ołtarz w Anglii
Odkryto rzymski ołtarz w Anglii | Zdjęcie: University of Leicester Archaeological Services/PA

W Leicester, w środkowej Anglii, odkryto kamienny obiekt, który zdaniem badaczy może być rzymskim prywatnym ołtarzem. Artefakt znaleziono w piwnicy rzymskiej budowli, na ścianach której zachowały się ślady malunków.

Jest to pierwsze tego typu odkrycie w Leicester. Jak twierdzą naukowcy, przez wieki podejrzewano że na miejscu obecnej katedry w Leicester, wcześniej znajdowała się rzymska świątynia. Najnowsze okrycie może tego dowodzić.

Co ważne, rzymski dom odkryto w późnym XIX wieku, kiedy katedra była poddana pracom naprawczym i przebudowie. Fundamenty domu znajdują się w ogrodach należących do katedry.

Tego typu prywatne świątynie w podziemnych izbach były popularne zwłaszcza przy czczeniu takich kultów jak: Mitra, Kybele czy Bachus. Nie zachowała się żadna inskrypcja na obiekcie; jeżeli jednak rzeczywiście był to ołtarz, to służył on do składania ofiar bóstwom w trakcie religijnych ceremonii.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów