Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto rzymskie miasto w środkowej Hiszpanii

Guadalajara
Zdjęcie: Miasto Guadalajara | 123RF/PICSEL

?W okolicach Guadalajary w środkowej Hiszpanii odnaleziono ruiny miasta z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Archeolodzy sądzą, że jest nim Caraca – starożytne miasto, o którym w II wieku naszej ery pisał grecki geograf i matematyk, Klaudiusz Ptolemeusz.

Starożytny geograf wymienił Carakę jako jedno z rzymskich miast na Półwyspie Iberyjskim. Pięć wieków później o Carace pisał anonimowy podróżnik z Bizancjum.  Hiszpańscy archeolodzy lokalizowali miasto w pobliżu Guadalajary. Jednak miejsce, w którym odnaleziono ruiny, było dotąd omijane przez badaczy. Jest nim licząca 350 mieszkańców wieś Drieves.

Tam, w 1945 roku znaleziono 15 kilogramów srebrnych monet, biżuterii i przedmiotów użytkowych z epoki rzymskiej. Jednak dopiero minionej jesieni miejsce to zainteresowało badaczy.

Po sześciu miesiącach prac ogłosili, że na obrzeżach wsi, na głębokości dwóch metrów, ukryte są ruiny starożytnego miasta, mającego co najmniej 12 hektarów powierzchni. Dzięki użytemu do badań georadarowi archeolodzy zlokalizowali ulice, otoczone rzędami kolumn forum, termy, rynek i wiele domów mieszkalnych.

Prace wykopaliskowe rozpoczną się na wiosnę. Naukowcy liczą, że znalezisko będzie najlepiej zachowanym starożytnym miastem na Półwyspie Iberyjskim.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów