Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto rzymskie miasto w środkowej Hiszpanii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Guadalajara
Guadalajara | Zdjęcie: 123RF/PICSEL

W 2017 roku, w okolicach Guadalajary w środkowej Hiszpanii odnaleziono ruiny miasta z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Archeolodzy sądzą, że jest nim Caraca – starożytne miasto, o którym w II wieku naszej ery pisał grecki geograf i matematyk, Klaudiusz Ptolemeusz.

Starożytny geograf wymienił Carakę jako jedno z rzymskich miast na Półwyspie Iberyjskim. Pięć wieków później o Carace pisał anonimowy podróżnik z Bizancjum.  Hiszpańscy archeolodzy lokalizowali miasto w pobliżu Guadalajary. Jednak miejsce, w którym odnaleziono ruiny, było dotąd omijane przez badaczy. Jest nim licząca 350 mieszkańców wieś Drieves.

Tam, w 1945 roku znaleziono 15 kilogramów srebrnych monet, biżuterii i przedmiotów użytkowych z epoki rzymskiej. Jednak dopiero minionej jesieni miejsce to zainteresowało badaczy.

Po sześciu miesiącach prac ogłosili, że na obrzeżach wsi, na głębokości dwóch metrów, ukryte są ruiny starożytnego miasta, mającego co najmniej 12 hektarów powierzchni. Dzięki użytemu do badań georadarowi archeolodzy zlokalizowali ulice, otoczone rzędami kolumn forum, termy, rynek i wiele domów mieszkalnych.

Prace wykopaliskowe rozpoczną się na wiosnę. Naukowcy liczą, że znalezisko będzie najlepiej zachowanym starożytnym miastem na Półwyspie Iberyjskim.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów