Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto rzymskie miasto Ucetia

Odkryto rzymskie miasto Ucetia
Odkryto rzymskie miasto Ucetia

Przez tysiące lat rzymskie miasto Ucetia znane było jedynie z nazwy. Wielu naukowców kwestionowało jego istnienie. Archeologom udało się jednak natrafić na pozostałości ośrodka niedaleko współczesnego Uzes (południowa Francja), wskazujące, że rzymskie miasto istniało naprawdę.

Zespół naukowców pod okiem Philippe’a Cayna odkrył liczący 4 tysiące m2 ośrodek, udekorowany licznymi mozaikami. Jedno z dzieł ukazuje słońce otoczone przez sowę, jelenia, kaczkę, orła oraz fale. Inna mozaika to z kolei zbiór kół, diamentów i trójkątów. Poza mozaikami nie natrafiono na jakiekolwiek artefakty. Badacze twierdzą, że miasto było zasiedlone od I wieku p.n.e.

Ucetia to jedno z 11 innych miast rzymskich, które istniały w tym regionie według antycznych źródeł. Wykopaliska zlecił rząd francuski, po tym jak w październiku ubiegłego roku miały się rozpocząć prace budowlane pod nową szkołę. Wykopaliska potrwają do sierpnia 2017 roku.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów