Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto rzymskie perfumy na południu Hiszpanii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto rzymskie perfumy na południu Hiszpanii
Odkryto rzymskie perfumy na południu Hiszpanii | Zdjęcie: University of Cordoba

Na południu Hiszpanii, na terenie obecnego miasta Carmona (antyczne Carmo), natrafiono w grobowcu na perfumy rzymskie. Miejsce pochówku należało z pewnością do bogatej rodziny; w grobowcu znaleziono urny, w których pochowano szczątki spopielonej szóstki osób (trzy kobiety i trzech mężczyzn).

Jak się okazuje, fiolka w kształcie amfory, zachowała zawartość – maść. Badania wykazały, że korek do perfum wykonany został z dolomitu, a uszczelnienie zapewniał bitum. Analizy chemiczne pozwoliły odkryć, że zapach mazi pochodził z krzewu paczuli, który importowano z Indii; co ciekawe naukowcy nie sądzili że Rzymianie go znali w tamtych czasach.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów