Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto ślady po rzymsko-brytyjskiej osadzie w Walii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto ślady po rzymsko-brytyjskiej osadzie w Walii
Odkryto ślady po rzymsko-brytyjskiej osadzie w Walii

W 2017 roku w Walii, w miejscu którym nastąpić ma budowa elektrowni jądrowej, natrafiono zapewne na ślady po istnieniu rzymsko-brytyjskiej osady, datowanej na 43-410 rok n.e.

Zanim rozpoczęła się budowa, w miejsce przyszłego placu budowy udali się naukowcy, aby ocenić czy na obszarze 100 tysięcy metrów kw. nie znajdują się żadne artefakty i „pozostałości z przeszłości”. W odkrywaniu terenu wzięli udział zarówno zawodowi, jak i nieprofesjonalni archeolodzy.

Efektem ich pracy są odkryte rowy i ślady po kanalizacji, które dowodzą, że w tym miejscu znajdowała się niegdyś rzymsko-brytyjska osada z I-V wieku n.e. Podejrzewa się, że jest to jedna z pierwszy osad w północnej części wyspy Anglesey.

Źródła wykorzystane
  • Roman-British settlement found at Wylfa Newydd, "Daily Post", 29 września 2017

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów