Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto ślady po rzymsko-brytyjskiej osadzie w Walii

Odkryto ślady po rzymsko-brytyjskiej osadzie w Walii
Odkryto ślady po rzymsko-brytyjskiej osadzie w Walii

W Walii, w miejscu którym nastąpić ma budowa elektrowni jądrowej, natrafiono zapewne na ślady po istnieniu rzymsko-brytyjskiej osady, datowanej na 43-410 rok n.e.

Zanim rozpoczęła się budowa, w miejsce przyszłego placu budowy udali się naukowcy, aby ocenić czy na obszarze 100 tysięcy metrów kw. nie znajdują się żadne artefakty i „pozostałości z przeszłości”. W odkrywaniu terenu wzięli udział zarówno zawodowi, jak i nieprofesjonalni archeolodzy.

Efektem ich pracy są odkryte rowy i ślady po kanalizacji, które dowodzą, że w tym miejscu znajdowała się niegdyś rzymsko-brytyjska osada z I-V wieku n.e. Podejrzewa się, że jest to jedna z pierwszy osad w północnej części wyspy Anglesey

Źródła wykorzystane
  • Roman-British settlement found at Wylfa Newydd, "Daily Post", 29 września 2017

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów