Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto tajną rzymską broń

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Spartański procarz
Spartański procarz | Zdjęcie: Shumate

Archeolodzy odkryli liczne ołowiane pociski, które antyczni Rzymianie wykorzystywali do walki z barbarzyńcami w Szkocji. Pociski ze względu na swoją budowę w trakcie lotu wydawały dźwięk podobny do świstu, który miał dodatkowo wystraszyć przeciwnika.

Zgodnie z artykułem opublikowanym w „LiveScience”, pociski odkryto w Burnswark Hill, w południowo-zachodniej Szkocji. Na przedmioty natrafiono na polu, gdzie miał mieć miejsce masowy atak rzymskiej armii w II wieku n.e. Był on zapewne częścią wojskowej kampanii cesarza Antoninusa Piusa, która miała na celu podbój obecnej Szkocji. Ostatecznie po około 20 latach, w połowie II wieku n.e., Rzymianie zrezygnowali z podboju ziem północnych.

Burnswark Hill, Szkocja
geograph.co.uk

Prace wykopaliskowe prowadzone są przez zespół Johna Reida. Każdy pocisk waży około 30 gram i posiada wydrążoną 5 mm dziurę. Według naukowców dziura w pociskach miała powodować ostry i świszczący dźwięk w trakcie lotu.

Około 20 procent z odkrytych pocisków posiadało wspomniane wydrążenia. Obiekty te są też mniejsze od zwykłych pocisków, co według naukowców wskazuje, że mogły być wykorzystywane po kilka w jednym wyrzucie. Najcięższe pociski mają kształt cytryny i ważą około 60 gram.

Jak twierdzą badacze tego typu znaleziska są typowe dla rzymskiej armii w całej Europie. Poza Rzymianami na polach bitew stosowali je także Grecy. Greckie kule jednak posiadały wydrążenia na trucizny.

Ołowiane pociski były stosowane w rzymskiej i greckiej armii masowo. Wystrzeliwano je z proc i miały niezwykle duży zasięg. Kule wytapiano albo w formach, albo po prostu w dziurach w piachu, do których wlewano roztopiony ołów. Rzymianie podobnie jak Grecy tworzyli napisy na pociskach: umieszczano imię dowódcy oddziału procarzy, dowódcy armii, bóstwo opiekuńcze lub po prostu wyszydzano przeciwnika (np. „A masz”).

Ołowiane pociski z Burnswark Hill.
John Reid | Trimontium Trust

Pociski posiadały znacznie dalszy zasięg od strzał i powodowały większe obrażenia. Ołów jest niezwykle ciężkim metalem. Najczęściej wytapiano małe pociski, które były wystarczająco ciężkie, aby złamać kończynę, ale i małe by nie można było ich dostrzec w porę. Według „Current Archeology” 50 gramowe pociski mogły polecieć na odległość przy najmniej 200 metrów i osiągnąć prędkość 160 km/h. Oznacza to, że rzymski pocisk wypuszczony z procy miał niewiele mniejszą energię kinetyczną od pocisku wystrzelonego z Magnum 44.

W rzymskiej armii procarze należeli do oddziału auxilia i wywodzili się głównie z Balearów, archipelagu niedaleko Hiszpanii, w zachodniej części Morza Śródziemnego. Zrekrutowano ich m.in. na wyprawę Juliusza Cezara do Brytanii w latach 55-54 p.n.e.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów